Čínský Nebeský palác narazí do Země. 100kilové části stanice budou dopadat na povrch, nikdo ale netuší kde

K zemi se blíží neovladatelná orbitální stanice. 8,5tunový čínský kolos se vymkl kontrole a předpokládá se, že jeho kusy budou dopadat na zemský povrch asi až do dubna. Přestože velká část stanice shoří v atmosféře, stokilové kusy můžou odolat a dopadnout na zem, přičemž se nedá odhadnout, kam přesně.

„Tyhle věci můžete jen těžko řídit. Dokonce několik dnů předtím, než vstoupí do atmosféry, nebudeme vědět, kdy dopadnou. Přesnější odhad budeme mít tak šest, sedm hodin před dopadem. A když nevíme, kdy to dopadne, znamená to, že ani nevíme, kam,“ vysvětlil pro list The Guardian astrofyzik Jonathan McDowell z Harvardovy univerzity.

Práskač není účelovka? Sorry jako, Bureši. Komentář Zdeňka Šarapatky

Stanici Tiangong-1 přezdívanou „Nebeský palác“ vypustila Čína v roce 2011 a byla součástí projektu, který měl ze země učinit velmoc v oblasti výzkumu vesmíru. V roce 2012 stanici dokonce navštívila první čínská astronautka Liu Yang. V roce 2016 pak čínští úředníci potvrdili, že ztratili nad orbitální laboratoří kontrolu a že na přelomu roku 2017 a 2018 její části dopadnou na zem.

Většina stanice shoří v atmosféře, její kusy budou ale dopadat na Zemi od teď až do dubna příštího roku. Některé mohou dle odborníků vážit až 100 kilogramů.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Ačkoli o přibližném dopadu budou experti vědět jen několik hodin předtím, předpokládá se, že trosky nezpůsobí nikomu vážné zranění. Není to totiž poprvé, kdy k zemi padají nekontrolovatelné předměty. Žádný z nich ale nikomu prý v historii nezpůsobil nic vážného.

SDÍLET
sinfin.digital