Čínský prezident koncentruje moc, ochočil si armádu i byznysmany. Ti mu nejspíš mandát prodlouží

Kdo nyní přijede do Pekingu, bude překvapený. Namísto typického chaotického mumraje vypadá spíše jako pečlivě zorchestrované, připravené jeviště. Mnoho obchodů zavřených, uniformovaní i tajní policisté téměř na každém rohu, cenzura internetu na mnohem vyšších obrátkách než je běžné. Návdavkem je pak zákaz cest do Tibetu pro cizince a i „nepovedený soused" Kim Čong-un ví, že by teď neměl příliš provokovat svými raketovými testy. Nechce si totiž rozhněvat svého jediného spojence, který od středy pořádá týdenní sjezd Komunistické strany Číny, vrcholnou politickou událost, která se koná jednou za pět let. A během které vše musí být perfektní. 

Ve hře je hodně. Směřování domácí i zahraniční politiky, udržitelnost ekonomického růstu, teritoriální nároky, nová Hedvábná stezka či upevnění otěží nad vlastní stranou, která je s 90 miliony členy větší než mnoho světových států. Hlavní slovo v diskusi má čínský prezident a generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Si Ťin-pching. Tato diskuse však možná bude připomínat spíše monolog, podobný více než tříhodinové řeči, kterou pronesl při zahájení kongresu. 

Velký Si mění Čínu. Jeho myšlenky by se mohly dostat přímo do stanov strany, odhadují pozorovatelé

Ve svém úvodním projevu dal Si jasně najevo, jak chce, aby si jej lidé zapamatovali. Komentátoři serveru Economist si povšimli, že použil spojení „nová éra“ přesně 36krát. Přesný obsah této „plakátové fráze" není úplně jasný, Si jej charakterizoval jako kompas pro stranu i pro lid. Noviny China Daily pak o tomto termínu spekulovaly v kontextu prezidentových úspěchů při adaptaci marxismu na čínské podmínky.

Jasné je, že nová čínská éra bude stále obsahovat prezidentův urputný, byť podle některých komentátorů příliš selektivní, boj proti korupci, převedení ještě více pravomocí na Komunistickou stranu a rozšíření jejího vlivu.

Amazon dočasně najme 2500 lidí, připravuje se na vánoční nápor

Si chce za hranicemi tvrdě za svým

Prezident ve své vizi zahraniční politiky důrazně naznačil, že svět nemůže očekávat žádné zmírnění čínských územních nároků ani vstřícnou linii vůči tchajwanským autonomním myšlenkám. „Nikdo by neměl čekat, že si Čína nebude stát v zahraniční politice za svým,“ řekl během projevu Si Ťin-pching.

Prezident rovněž vytyčil svou vizi Číny jako modernizované socialistické země do roku 2035, během dalších 15 let předpokládá, že se Čína stane moderní socialistickou silnou mocností s vůdčím vlivem ve světě. Komentátoři předpokládají, že by země mohla využít vakua, které po sobě zanechaly USA při ústupu z pozice globálního lídra. Tuto linii kreslí především Donald Trump, který se chce soustředit na domácí politiku. 

Putin má novou vyzyvatelku. Skandalistka přezdívaná ruská Paris Hilton ohlásila kandidaturu

Ekonomika, základ čínského úspěchu

Ohledně ekonomického výhledu Si hovořil již méně, přitom právě ekonomika je podle mnohých analytiků klíčovým tématem. Jim O´Neill, profesor ekonomie na manchesterské univerzitě, si myslí, že pouze dva body z celého komunistického kongresu opravdu stojí za pozornost. Je to budoucnost takzvané Nové hedvábné stezky a především udržitelnost čínské spotřeby.

„Řeknu to jednoduše – růst spotřeby v Číně je zkrátka nejdůležitější faktor současné globální ekonomiky. Trend je zatím jasně vzestupný, loni činila spotřeba soukromého sektoru 39.2 procenta ekonomiky země. Když to srovnáme s rokem 2010, kdy spotřeba činila 35.5 procenta HDP, tak jde o jasný trend. Procentuální růst přeložený do tvrdých čísel přitom znamená asi 2.58 bilionu dolarů, což je přírůstek výraznější, než například ekonomika celé Indie,“ vysvětluje O´Neill.

V Číně by sexuální obtěžování nebylo možné, napsal prestižní list v reakci na hollywoodskou aféru. Schytal kritiku

„Opravdová otázka, kterou si kladou analytici z celého světa, nyní je, zda se na 19. sjezdu stane něco, co by tento trend mohlo limitovat,“ dodává O´Neill pro Project Syndicate.

Budoucnost Nové hedvábné stezky je další otázkou, byť v kontextu té první podle O´Neilla již mnohem méně podstatnou. „Zatím nejsou úplně jasné všechny detaily ani dynamika tohoto velkolepého projektu, ale myslím, že můžeme klidně předpokládat, že pokud spojíme Čínu s Evropou a vším mezi nimi novými cestami, tak to bude mít jednoznačně pozitivní dopad na globální obchod,“ komentoval projekt Nové hedvábné stezky O´Neill.

Český start-up vyvíjí invalidní vozíky pro zvířata, vznikají ve 3D tiskárně

Otěže domácí politiky drží Si těsně

Kromě ekonomiky se komentátoři zaměří především na implikace pro domácí politiku. Agentura Reuters usuzuje, že ideologie Si Ťin-pchinga se dostane do stanov komunistické strany. To je výsada, které se v historii mohli těšit pouze dva prezidenti: Mao Ce-tung a Teng Siao-pching. Z praktického pohledu by pak současný čínský vůdce měl ještě více utáhnout otěže nad Komunistickou stranou a umlčet poslední případné názorové oponenty.

Již nyní přitom nemá Si Ťin-pching, co se týče své moci, v Číně konkurenci. Ovládá jak kdysi nepoddajné armádní složky, tak i osobnosti z byznysu, kterým v poslední době krotí jejich zahraniční expanzivní choutky. „Současný prezident a generální tajemní ÚVKSČ dokázal do svých rukou koncentrovat mnohem více moci a zlikvidovat více svých názorových oponentů, než se to podařilo jakémukoliv jeho předchůdci,“ tvrdí pro CNN Rana Mitter, ředitel čínského centra na oxfordské univerzitě.

Google přinese zkázu, varoval šéf největšího vydavatelství v Evropě. Firma nyní začíná ustupovat

O tom, že by Si Ťin-pching nebyl komunistickou stranou zvolen pro své další funkční období téměř nikdo nevěří. Analytici se proto bude zaměřovat spíše na náznaky toho, zda bude současný prezident hledat způsob, jak zůstat u moci i pro své třetí volební období. To by se mu mohlo podařit podobným způsobem, jako například jeho ruskému protějšku Vladimiru Putinovi. 

SDÍLET
sinfin.digital