Čínští komunisté vyloučili ze strany exministryni vyšetřovanou z korupce. "Vážné porušení disciplíny," zdůvodňují to

Bývalá čínská ministryně spravedlnosti Wu Aj-jing byla vyloučena z vládnoucí komunistické strany v souvislosti s vyšetřováním z korupce. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Je to vůbec poprvé, co vláda v Pekingu oznámila, že je exministryně vyšetřována.

Pětašedesátiletá Wu byla jednou z mála žen v nejvyšších politických funkcích v zemi. Jako ministryně spravedlnosti sloužila od roku 2005 do února letošního roku.

Zpráva o vyloučení Wu Aj-jing ze strany se objevila po skončení čtyřdenního zasedání ústředního výboru Komunistické strany Číny, který připravoval stranický sjezd. Ten má začít ve středu.

Jméno političkybylo zapsáno na seznamu představitelů, kteří byli ze strany vyloučeni z důvodu "vážného porušení disciplíny", což je eufemismus pro korupci.

Zatímco jména ostatních podezřelých na seznamu, včetně Sun Čeng-cchaje - bývalého šéfa komunistické strany v jednom z nejvýznamnějších čínských měst Čchung-čchingu, byla oznámena již dříve, o vyšetřování Wu doposud strana nic nesdělila.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Prezident Si Ťin-pching označuje korupci za největší hrozbu pro budoucnost čínské komunistické strany a slíbil tvrdý postup jak proti níže postaveným hříšníkům, tak proti zkorumpovaným politickým špičkám.

SDÍLET
sinfin.digital