Čínští vesničané si roky stěžovali na nesnesitelný puch. Za domy jim tlely stovky tun mrtvých prasat

Že se Čína v mnoha ohledech vymyká, není tajemství. A že to často není chvályhodné prvenství, je rovněž dobře známo. Z posledního děsivého nálezu se ale protáčely panenky i těm nejotrlejším. Venkovskou oblast v prefektuře Chu-čou sužoval nesnesitelný zápach, na který tamní vesničané dlouhodobě upozorňovali. Jeho zdroj se teď konečně podařilo odhalit – je to toxický ilegální „hrob“, ve kterém se našlo už přes 200 tun mrtvých nakažených prasat. Informoval o tom britský Guardian s odkazem na oficiální čínskou tiskovou agenturu Sin-chua.

Zpráva zveřejněná čínskou tiskovou agenturou podle britských novinářů naznačuje, že na problém místní upozorňovali zřejmě roky. U úřadů ale uspěli až minulý měsíc. Následná kontrola primárně zaměřená na kvalitu vody, se kterou má země obecně velké problémy, odhalila zdroj zápachu.

„Chtějí zničit všechny muslimy.“ Uprchlíci popsali krvavé čistky, upalování a mučení v zemi Su Ťij

V nelegálním „hrobu“ na venkovském okraji Chu-čou ležely desítky tisíc mrtvých prasat. Jednalo se zřejmě o nemocné kusy, které zde někdo načerno zahrabával do země. Guardian píše, že sanace místa začala 30. srpna a od té doby dělníci odstranili přes 220 tun zvířecích zbytků. A stále nejsou u konce.

V souvislosti s případem policie zadržela pět podezřelých. Jedná se údajně o pracovníky firmy specializující se na likvidaci nemocničního a průmyslového odpadu.

Místní se teď obávají o své zdraví. Agentura Sin-chua sice mírnila paniku a informovala o tom, že se v testovaných vzorcích nenašly žádné stopy známých nákaz, nicméně úřady podle dalších informací ještě neotestovaly všechny místní zdroje vody. Někteří místní už v obavách o své zdraví začali pít jen tu lahvovou. Svoje zkušenosti ale do světa příliš ventilovat nemůžou, o případu údajně nesmějí s novináři mluvit.

SDÍLET
sinfin.digital