Čínští vesničané si roky stěžovali na nesnesitelný puch. Za domy jim tlely stovky tun mrtvých prasat

lup

12. 09. 2017 • 19:20

Že se Čína v mnoha ohledech vymyká, není tajemství. A že to často není chvályhodné prvenství, je rovněž dobře známo. Z posledního děsivého nálezu se ale protáčely panenky i těm nejotrlejším. Venkovskou oblast v prefektuře Chu-čou sužoval nesnesitelný zápach, na který tamní vesničané dlouhodobě upozorňovali. Jeho zdroj se teď konečně podařilo odhalit – je to toxický ilegální „hrob“, ve kterém se našlo už přes 200 tun mrtvých nakažených prasat. Informoval o tom britský Guardian s odkazem na oficiální čínskou tiskovou agenturu Sin-chua.

Zpráva zveřejněná čínskou tiskovou agenturou podle britských novinářů naznačuje, že na problém místní upozorňovali zřejmě roky. U úřadů ale uspěli až minulý měsíc. Následná kontrola primárně zaměřená na kvalitu vody, se kterou má země obecně velké problémy, odhalila zdroj zápachu.

V nelegálním „hrobu“ na venkovském okraji Chu-čou ležely desítky tisíc mrtvých prasat. Jednalo se zřejmě o nemocné kusy, které zde někdo načerno zahrabával do země. Guardian píše, že sanace místa začala 30. srpna a od té doby dělníci odstranili přes 220 tun zvířecích zbytků. A stále nejsou u konce.

V souvislosti s případem policie zadržela pět podezřelých. Jedná se údajně o pracovníky firmy specializující se na likvidaci nemocničního a průmyslového odpadu.

Místní se teď obávají o své zdraví. Agentura Sin-chua sice mírnila paniku a informovala o tom, že se v testovaných vzorcích nenašly žádné stopy známých nákaz, nicméně úřady podle dalších informací ještě neotestovaly všechny místní zdroje vody. Někteří místní už v obavách o své zdraví začali pít jen tu lahvovou. Svoje zkušenosti ale do světa příliš ventilovat nemůžou, o případu údajně nesmějí s novináři mluvit.

SDÍLET