Čtyři roky zajatcem. Pohublý novinář Cantlie se po měsících objevil v nové propagandě IS

Britský válečný fotograf a korespondent John Cantlie, kterého drží extremisté už čtyři roky, promluvil v dalším propagandistickém videu. Fotograf je na nahrávce bledý a mluví o útocích iráckých sil v Mosulu. Armáda město dobývá z područí samozvaného Islámského státu.

Naposledy se objevil na videu v červenci. Teď se muž, kterého islamisté za podivných okolností zadržují od roku 2012, znovu připomněl z iráckého Mosulu. 

„Žádní mudžáhedíni (bojující angažovaný muslim) tu nejsou, jen obyčejní muslimové," říká na videu.

Mluví o leteckých úderech na poslední most v Mosulu a hovoří i o elektřině a zásobách vody. Dodávky jsou někde v důsledku bojů přerušené a zásob je málo.

Chaos v Mosulu. Stovky lidí se vrhly na auta s cennými zásobami

Jinde Islámský stát vodu využívá jako prostředek, jak si udržet nad civilisty kontrolu, což propagandistické video pochopitelně přechází. Britské ministerstvo zahraničí nahrávku analyzuje.

Cantlie je zkušený novinář a Islámský stát ho využívá ve své propagandě, aby jí dodal na důvěryhodnosti.

Johna Cantlieho teroristé unesli v listopadu 2012. Předtím ho jednou zachránili syrští povstalci. Na videích se objevuje od roku 2014. V sérii Lend Me Your Ears mluví kriticky o západní politice, včetně postupu armád, politiků a médií.

Videa působí profesionálně. Vedou se spory o tom, do jaké míry Cantlie svým výrokům věří a do jaké míry ho k nim nutí jeho únosci.

SDÍLET
sinfin.digital