Čtyřkolová bitva o šéfa Evropského parlamentu. Povede ho lidovec Tajani

Předsedu europoslanci zvolili až ve čtvrtém kole. Antonio Tajani je zástupcem lidovecké frakce a ve funkci vystřídá socialistu Martina Schulze, který se vrací do německé politiky.

Antonio Tajani byl považovaný za favorita, nejvíc hlasů dokázal získat i ve všech předchozích kolech, která ale během dne nepřinesla jasný výsledek. V závěrečném souboji získal 351 hlasů a porazil tak kandidáta socialistů a jejich předsedu v EP Gianniho Pittellu, pro něhož hlasovalo 282 poslanců.

„Budu předsedou všech poslanců a všech politických skupin.“

Do finále souboje o křeslo předsedy Evropského parlamentu postoupili zástupci dvou nejsilnějších frakcí, které se v minulosti ve vedení EP střídaly vždy po polovině pětiletého mandátu europoslanců. Rovněž funkční období nového předsedy bude 2,5leté.

Tajani bude jako šéf europarlamentu řídit jeho chod a zastupovat ho navenek. Velkými tématy pro něj přirozeně budou brexit nebo migrace, naopak otázkou je, do jaké míry se nový předseda bude snažit změnit chod unijní instituce, která je často kritizovaná jako nesrozumitelná, byrokratická a vzdálená lidem. To on sám vnímá a slibuje europarlament změnit v otevřenější. 

Je bez vize a zkostnatělý. Předseda Evropské komise pod palbou kritiky

Proč volba vázla?

Zvolení Tajaniho umožnila nová dohoda mezi lidovci a frakcí liberálů ALDE. Jejich kandidát, belgický expremiér Guy Verhofstadt už před prvním kolem z boje odstoupil. Obě skupiny ale nemají většinu a musely tak přesto na poslední chvíli hledat podporu u dalších frakcí.

Dosud obsazení vrcholné funkce podléhalo tradičně zažité dohodě, podle níž se teď měl do čela parlamentu dostat právě lidovec. Socialisté ale tento mechanismus před časem vypověděli. Nelíbilo se jim, že by zástupce lidovců obsadil už třetí důležitou funkci v unijních institucích, vedle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera a šéfa Evropské rady Donalda Tuska.

V předchozím funkčním období stál v čele EP socialista Martin Schulz, který už nyní nekandidoval kvůli návratu do německé politiky.

Antonio Tajani

Třiašedesátiletý Tajani je europoslancem od roku 1994, s výjimkou let 2008 až 2014, kdy byl evropským komisařem (nejprve pro dopravu, poté pro průmysl a podnikání). Vystudovaný právník působil v 80. letech jako novinář. Do politiky vstoupil začátkem 90. let, kdy stál u zrodu strany Forza Italia Silvia Berlusconiho . V jeho vládě krátce působil jako mluvčí premiéra Berlusconiho.
SDÍLET
sinfin.digital