Čtyřletá holčička záhadně zemřela na malárii. Jak onemocněla, lékaři netuší. Nakazila se v oblíbeném letovisku Čechů?

Itálií hýbe případ úmrtí čtyřleté Sofie Zagové, které lékaři diagnostikovali malárii – vysoce infekční nemoc, která je svým výskytem typická pro tropické oblasti. Odborníci si proto lámou hlavu, jak se dívka mohla smrtelnou chorobou na severu Itálie nakazit. Malárie ani komáři Anofeles, kteří cerebrální malárii přenáší, se totiž v zemi nevyskytují víc než 50 let.

„Je to poprvé v mé třicetileté kariéře, co jsem viděl, že by se tady malárie vyskytla,“ podivuje se odborník na infekční choroby v nemocnici Santa Chiara Claudio Paternoster. Sofia byla na dovolené s rodiči v oblíbeném přímořském letovisku Bibione u jaderského moře, malárii jí však v sobotu diagnostikovali ve městě Trento při úpatí italských Alp. V neděli zemřela.

Novinářka pracovala mezi nejhůř placenými: Už na nic nemají sílu, nemůžou si skoro ani nakoupit

Smrtelná choroba se v zemi objevila poprvé od 50. let, kdy byla voda z mokřin ideálních pro výskyt komárů odčerpána pryč. Množí se proto spekulace, jak se nemoc v jihoevropské zemi mohla objevit. Někteří se obávají, že by se nemoc mohla do Itálie dostat kvůli vysokým letním teplotám, které oblast v srpnu zachvátily. Podle dalších teorií malárii do země přinesl některý z cestujících, který přiletěl z tropů.

Další otázku, kterou si kladou italští lékaři, je také to, kde se mohla nakazit právě čtyřletá Sofie. Podle lékařů se mohla nemoc na dívku přenést v nemocnici v Trentu, kde Sofia ležela s dětskou cukrovkou. Zde se totiž s malárií léčily dvě děti, které si chorobu přivezly z Afriky. Podle místního lékaře Paola Bordona však obě děti ležely na jiném oddělení, než Sofie.

„Chudoba nahrává komárům.“ Virus zika se může každou chvíli vrátit, varují odborníci

Malárie, kterou přenáší jen některé druhy komárů, se vyskytuje hlavně v oblastech střední a jižní Ameriky, Afriky, Asie, jižního Pacifiku a v některých částech východní Evropy. Do zemí Evropské unie se tak malárie dostává hlavně přes cestující, kteří z těchto oblastí v nedávné době přiletěli. Nákaza a úmrtí čtyřleté Sofie je proto pro lékaře záhada.

S případy, kdy se Evropané malárií nakazili, aniž by cestovali do inkriminovaných oblastí, se však evropští lékaři už v minulosti setkali. Vždy se ale záhadu podařilo vysvětlit. Mezi „lokálně nakaženými“ byl například pacient, kterému byla transplantována ledvina od dárce s malárií, nebo novorozenec, jehož matka se před porodem vrátila z Rovníkové Guinëje. 

SDÍLET
sinfin.digital