Další falešná stopa: Kyrgyzstánec podezřelý z novoroční střelby v Istanbulu je nevinný

Po německé policii, která sklidila vlnu kritiky v souvislosti s útoky v Berlíně, jsou ve stejné situaci i turecké složky. První fotografie údajného pachatele se ukázaly být falešnou stopou a stopy vedoucí ke kyrgyzskému občanovi Jachem Mašrapovi se také nepotvrdily. Obchodník se v době střelby nacházel doma.

Jache Mašrapov je v Kyrgyzstánu, kde se měl podle vlastních slov nacházet i v době útoku na diskotéku Reina. Povoláním je osmadvacetiletý muž obchodníkem a byla to právě jeho profese, která jej opakovaně přiváděla do Istanbulu.

V tureckém městě byl 28. prosince, o dva dny později odlétl do Biškeku. Na Nový rok pak znovu cestoval do Istanbulu, aby se dnes vrátil do své domoviny. V sedm hodin ráno přistál na letišti Manas v Biškeku, v devět pokračoval dalším spojem do města Osh, odkud odjel domů do Kara-Suu.

Podle vyšetřovatelů v Istanbulu útočil chladnokrevný profesionál.

Poté, co se na internetu objevily snímky jeho pasu, s komentářem, že se jedná o podezřelého z útoku v Istanbulu, jej doma už očekávala kyrgyzská tajná služba. Mašrapova následně čekal výslech na služebně, kde popřel jakékoliv zapojení do útoku.

„Odletěl jsem z Biškeku do Istanbulu 1. ledna. Dokončil jsem obchod, kvůli kterému jsem tam byl. Přijel jsem na letiště v Istanbulu a hned poté, co jsem nastoupil do letadla, mě vyzvali zástupci tureckých bezpečnostních složek, abych šel s nimi k výslechu. Ten trval asi hodinu, to je také důvod, proč se tento let do Biškeku zpozdil,“ řekl Jache Mašrapov v rozhovoru pro kyrgyzskou tiskovou agenturu Turmush, která je spřízněná s tamní tiskovou agenturou AKIpress.

„Vysvětlili mi, že mě vyslýchají, protože se velmi podobám podezřelému ze střelby. Pak se mi omluvili a pustili mě zpět do letadla. Nemám nejmenší tušení, kdo je pachatelem útoku, ani jak se fotografie mého pasu dostaly na sociální sítě,“ řekl muž, který se obchodování ve městě na dvou kontinentech věnuje už pět let.

Zlobí se Západ i Turecko. Hrozí kvůli střelbě politická roztržka?

„Jsem z Kara-Suu. Pracuji jako obchodník pro místní firmu. Když se odehrál útok, byl jsem v Kyrgyzstánu. Se střelbou nemám nic společného. Do Istanbulu jezdím za obchodem pravidelně už pět let,“ uvedl Mašrapov v interview.

SDÍLET
sinfin.digital