Další protesty proti Trumpovi na obzoru. Tentokrát kvůli daňovému přiznání

Info.cz, luš

23. 01. 2017 • 21:04

Masové protesty proti novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, které o víkendu doprovázely pochody za ženská práva v řadě amerických měst, by se brzy mohly dočkat pokračování. Po sociálních sítích se šíří výzva, aby lidé vyšli do ulic projevit nesouhlas s Trumpovou neochotou zveřejnit daňová přiznání. 

Pouhý den poté, co se oficiálně ujal úřadu amerického prezidenta, proti Trumpovi demonstrovalo jenom ve Washingtonu zhruba půl milionu lidí. Některé odhady dokonce hovoří o tom, že početně se shromáždění vyrovnalo páteční inauguraci. Donald Trump svými výroky a činy budí kontroverze, které spoustu Američanů vedou k veřejnému projevování nesouhlasu.

Původně byla sobotní manifestace nahlášena jako akce na podporu práv žen, v průběhu se ale jasně změnila v protest proti Donaldu Trumpovi. Řečníci z řad umělců, veřejně známých osobností i politiků nového amerického prezidenta ostře kritizovali zejména za záměr vyhostit nelegální migranty, další účastníci transparenty připomínali Trumpovy kontroverzní výroky o ženách.

Dohromady se pochodu za práva žen a proti Trumpovi napříč Spojenými státy zapojily více než tři miliony lidí, jak vyplývá z odhadu, který dávají dohromady vysokoškolští pracovníci Jeremy Pressman a  Erica Chenowethová.   

Další protest na obzoru

Masové protesty se možná budou brzy opakovat. Po sociálních sítích se šíří výzva, aby lidé vyšli do ulic projevit nesouhlas s Trumpovou neochotou zveřejnit daňová přiznání, a vytvořili tím na něj tlak, aby daňové přiznání zveřejnil. Americký prezident během předvolební kampaně sliboval, že daňové přiznání zveřejní, Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová ale v neděli dle Huffingtonu Post oznámila, že se tak nestane, protože lidi to prý nezajímá.

Demonstrace se má uskutečnit 15. dubna – tedy v den, kdy mají obvykle jednotlivci v USA poslední možnost podat daňová přiznání. Protože datum letos vychází na víkend, posune se tato povinnost až na 18. duben.

Právě den volna by mohl mnohé uživatele sociálních sítí, které myšlenka dalšího protestu proti Trumpovi nadchla, do ulic skutečně dovést. „Psst. 15. duben vychází na sobotu a někdo ještě nezveřejnil daňové přiznání. Co takhle udělat další protest?“ vyzývá na Twitteru jeden z těch, kteří zrovna novému prezidentovi nefandí.

SDÍLET