Další protesty proti Trumpovi na obzoru. Tentokrát kvůli daňovému přiznání

Masové protesty proti novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, které o víkendu doprovázely pochody za ženská práva v řadě amerických měst, by se brzy mohly dočkat pokračování. Po sociálních sítích se šíří výzva, aby lidé vyšli do ulic projevit nesouhlas s Trumpovou neochotou zveřejnit daňová přiznání. 

Pouhý den poté, co se oficiálně ujal úřadu amerického prezidenta, proti Trumpovi demonstrovalo jenom ve Washingtonu zhruba půl milionu lidí. Některé odhady dokonce hovoří o tom, že početně se shromáždění vyrovnalo páteční inauguraci. Donald Trump svými výroky a činy budí kontroverze, které spoustu Američanů vedou k veřejnému projevování nesouhlasu.

Původně byla sobotní manifestace nahlášena jako akce na podporu práv žen, v průběhu se ale jasně změnila v protest proti Donaldu Trumpovi. Řečníci z řad umělců, veřejně známých osobností i politiků nového amerického prezidenta ostře kritizovali zejména za záměr vyhostit nelegální migranty, další účastníci transparenty připomínali Trumpovy kontroverzní výroky o ženách.

S Trumpem se mění slovník Američanů. Lež se nově řekne

Dohromady se pochodu za práva žen a proti Trumpovi napříč Spojenými státy zapojily více než tři miliony lidí, jak vyplývá z odhadu, který dávají dohromady vysokoškolští pracovníci Jeremy Pressman a  Erica Chenowethová.   

Další protest na obzoru

Masové protesty se možná budou brzy opakovat. Po sociálních sítích se šíří výzva, aby lidé vyšli do ulic projevit nesouhlas s Trumpovou neochotou zveřejnit daňová přiznání, a vytvořili tím na něj tlak, aby daňové přiznání zveřejnil. Americký prezident během předvolební kampaně sliboval, že daňové přiznání zveřejní, Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová ale v neděli dle Huffingtonu Post oznámila, že se tak nestane, protože lidi to prý nezajímá.

Divoké demonstrace proti Trumpovi

Demonstrace se má uskutečnit 15. dubna – tedy v den, kdy mají obvykle jednotlivci v USA poslední možnost podat daňová přiznání. Protože datum letos vychází na víkend, posune se tato povinnost až na 18. duben.

Právě den volna by mohl mnohé uživatele sociálních sítí, které myšlenka dalšího protestu proti Trumpovi nadchla, do ulic skutečně dovést. „Psst. 15. duben vychází na sobotu a někdo ještě nezveřejnil daňové přiznání. Co takhle udělat další protest?“ vyzývá na Twitteru jeden z těch, kteří zrovna novému prezidentovi nefandí.

SDÍLET

Stíhání Babiše se povleče do voleb, státní zástupci z něj mají štít proti svému odvolání. Je to nejbrutálnější doba, kdyby vláda zítra skončila, budu nejšťastnější, říká Benešová

Michal Půr, Vladimír Piskáček

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová patří k politikům, kteří nejdou daleko pro ostré slovo. Před několika týdny se dostala do sporu s vrchním státním zastupitelstvím, které podezírá z úniku citlivých informací ze spisů. Benešová kvůli tomu dokonce čtyři hodiny podávala vysvětlení. „Bylo místy i šokující. Ptali se mne na mnoho vysoce osobních otázek, které byly ještě doplňovány, a měla jsem pocit, že jsem sama podezřelá,“ říká ministryně v exkluzivním rozhovoru s INFO.CZ a upozorňuje, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může čelit kárné žalobě v restituční kauze.

Přečíst celý článek
sinfin.digital