Další Trumpův muž končí. Bannon odchází z Bílého domu možná i kvůli své přehnané xenofobii

vkr

18. 08. 2017 • 22:25

Steve Bannon končí. Hlas největšího našeptávače amerického prezidenta Donalda Trumpa utichne, s Bílým domem se Steve Bannon dohodnul na tom, že pátek bude jeho posledním dnem ve funkci. Hlavní Trumpův stratég a spoluzakladatel silně pravicového serveru Breitbart se v poslední době dostal do palby kritiky především kvůli svým xenofobním a antisemitským názorům, které měly podle některých komentátorů vliv i na nedávné násilnosti ve Virginii. 

„Šéf prezidentské kanceláře John Kelly a Steve Bannon se vzájemně dohodli, že dnešek bude poslední Stevův den ve funkci. Děkujeme mu za jeho služby a do budoucna mu přejeme jen to nejlepší,“ uvedlo tiskové oddělení Bílého domu.

Zprávy o tom, že by měl být jeden z hlavních poradců Donalda Trumpa odvolán, se přitom šířily už několik posledních dní, podle deníku Guardian to byla taktika Bílého domu na hlavního stratéga vyvinout nátlak, aby odstoupil. „Snažili se ho donutit, aby rezignoval,“ tvrdí nejmenovaný zdroj Guardianu.

Kvůli Bannonovým názorům se dostal pod tlak veřejného mínění sám Donald Trump. Prezidenta vinili, že se obklopuje lidmi, kteří mají silně xenofobní a rasistické názory. Ty údajně vedly i k tomu, že se na konci minulého týdne uskutečnil pochod zastánců názoru nadvlády bílé rasy městem Charlottesville. Při nich docházelo ke střetům s jejich názorovými odpůrci, konflikt vyeskaloval najetím automobilu do davu lidí a smrtí mladé nevinné ženy.

Bannon byl mnohými vnímán jako kardinál Richelieu, zpoza opony tahajíc za provázky na politickém pódiu. Údajně stál za prezidentským dekretem, který zakazuje vstup do USA občanům sedmi muslimských zemí, ovlivnit měl i odstoupení USA od pařížské klimatické konference. Angažoval se rovněž během Trumpovy prezidentské kampaně, kde sehnal současnému prezidentovi trojici žen, které tvrdily, že se staly oběťmi sexuálního obtěžování bývalého prezidenta a manžela Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové Billa Clintona. 

Podle zdroje deníku Washington Post se však Bannon vyhazovem nenechá rozhodit a při americkém prezidentovi bude stát i nadále. „Bez ohledu na to, co se stane, tak Steve je nad věcí. Bude podporovat prezidentovu agendu ať již zevnitř, nebo zvnějšku. Že odchází, na věci nic nemění,“ uvedl nejmenovaný zdroj deníku.

Podle kuloárních informací nemá Kelly s Bannonem žádný osobní problém, byl však frustrovaný tím, že se hlavní Trumpův stratég snažil ovlivňovat politiku a personální záležitosti, které nespadaly do jeho kompetence. Od doby, co se stal Kelly šéfem Trumpovy kanceláře, jde již o druhý významný odchod vysoce postaveného muže z prezidentova okolí. Na konci července byl vyhozen šéf tiskového oddělení Bílého domu Anthony Scaramucci.

Americké akciové trhy na odchod Bannona reagovaly růstem, uvádí server CNBC.

SDÍLET