Další tvrdá rána pro Islámský stát. Armáda dobyla citadelu v iráckém útočišti džihádistů

lup

26. 08. 2017 • 12:40

Irácká armáda oznámila, že dobyla citadelu v centru města Tall Afar. To je po pádu Mosulu, o který obávaná teroristická organizace měsíce marně bojovala, považované za poslední útočiště džihádistů v zemi. O postupu jednotek informovala agentura AFP.

Poslední vývoj potvrzuje, že dobývání strategického města Tall Afar postupuje relativně hladce a o poznání rychleji, než v případě Mosulu, kde byli islamisté na obléhání dobře připravení.

Irácké síly krátce před dobytím citadely oznámily, že se jim podařilo proniknout do centra města. V případě Mosulu boje trvaly devět měsíců, teď iráčtí velitelé mluví spíše o týdnech. 

Vojsko požádalo civilisty, aby mu pomohli a označili domy, kde se radikálové ukrývají. Podle AFP v Tall Afaru stále zůstává nejméně 30 000 civilistů. Dříve mívalo toto město zhruba 200 000 obyvatel.

Takzvaný Islámský stát začal obsazovat sever Iráku a Sýrie v roce 2014 a vyhlásil na dobytém území chalífát. V Iráku byl Tall Afar posledním větším městem, které IS ještě ovládal; v Sýrii příslušníci IS bojují o město Rakka.

SDÍLET