Další tvrdá rána pro Islámský stát. Armáda dobyla citadelu v iráckém útočišti džihádistů

Irácká armáda oznámila, že dobyla citadelu v centru města Tall Afar. To je po pádu Mosulu, o který obávaná teroristická organizace měsíce marně bojovala, považované za poslední útočiště džihádistů v zemi. O postupu jednotek informovala agentura AFP.

Poslední vývoj potvrzuje, že dobývání strategického města Tall Afar postupuje relativně hladce a o poznání rychleji, než v případě Mosulu, kde byli islamisté na obléhání dobře připravení.

Všichni budeme hnědý. Přijdou miliony muslimů, bude nová doba temna a špíny, říká Ringo Čech

Irácké síly krátce před dobytím citadely oznámily, že se jim podařilo proniknout do centra města. V případě Mosulu boje trvaly devět měsíců, teď iráčtí velitelé mluví spíše o týdnech. 

Vojsko požádalo civilisty, aby mu pomohli a označili domy, kde se radikálové ukrývají. Podle AFP v Tall Afaru stále zůstává nejméně 30 000 civilistů. Dříve mívalo toto město zhruba 200 000 obyvatel.

„Cítil jsem se jako král.“ Strhující příběh bývalého 16letého džihádisty, který se dostal do Evropy

Takzvaný Islámský stát začal obsazovat sever Iráku a Sýrie v roce 2014 a vyhlásil na dobytém území chalífát. V Iráku byl Tall Afar posledním větším městem, které IS ještě ovládal; v Sýrii příslušníci IS bojují o město Rakka.

SDÍLET
sinfin.digital