Další zvrhlík? Herečka spustila lavinu obvinění, významný režisér vězí po uši ve skandálu

Adéla Gálová

S celosvětovým rozšířením kampaně proti sexuálnímu násilí #meetoo, kterou podnítil hollywoodský skandál producenta Harveyho Weinsteina, začaly vyplouvat na povrch případy sériového obtěžování ze strany vlivných osobností také na „lokálnější“ úrovni. V uplynulých dnech smetla ve skoro-sousedním Maďarsku lavina facebookových odhalení dalšího prominenta z oblasti filmové a divadelní kultury.

Čtyřiasedmdesátiletý divadelní režisér, ředitel nejvýznamnější maďarské divadelní scény Vígszínház a vysokoškolský pedagog László Marton čelí obvinění, že během své umělecké dráhy opakovaně obtěžoval dívky ve věku kolem 20 let – především začínající herečky, ale i studentky nebo zaměstnankyně divadla.

Dej mu pusinku

Stejně jako v případě Weinsteina inspirovala i maďarskou vlnu facebookových comig-outů konkrétní žena-oběť, která se jako první odhodlala sdílet detaily svého příběhu s veřejností, byť nejprve bez vyzrazení jména agresora. Lilla Sárosdi (41) popsala, jak ji jako mladou a důvěřivou dívku na počátku kariéry režisér vylákal ještě s jedním kolegou na projížďku autem.

„Vzápětí už jsem seděla v bílém BMW, vedle mě sám velký režisér, jeho kámoš za volantem. U Markétina mostu – nikdy na tu chvíli nezapomenu – jsem pohlédla stranou a uviděla budovu parlamentu, zatímco z druhé strany přede mnou klečel pan režisér na sedadle s rozepnutým poklopcem a před očima se mi komíhal jeho malý ochablý úd. ´Dej mu pusinku´, zněla instrukce.“

Nechceme pomstu, chceme pomoc

Zveřejnění jejího zážitku ihned vyvolalo bezpočet reakcí dalších obětí sexuálního násilí a pod jeho intenzitou začala herečka pociťovat, že by měla být důsledná a jméno někdejšího útočníka – veřejně známé osoby – odtajnit. Učinila tak jen o několik dní později v krátkém videu, v němž apeluje na společnost, aby byla v podobných případech nápomocná a nenechávala oběti ve strachu, že se nemají kam obrátit. „Nejde mi o pomstu,“ uvedla, „podobné zážitky však má za sebou spousta dalších hereček,“ připomněla Sárosdi.

3739916:article:true:true:true

Mezi reakcemi na facebookový post převažují podpůrné a obdivné komentáře, herečce ale pravidelně chodí i „hejty“, od násilných a vulgárních výhrůžek po obvinění, že chce renomovanou postavu maďarského kulturního života „zničit“ či „zpochybnit její dlouholetou práci“. V době, kdy držela jméno útočníka v tajnosti, obdržela Sárosdi dokonce i telefonát od jiného známého maďarského režiséra, který na ni apeloval, aby své tvrzení pozměnila, protože jinak by si lidé mohli myslet, že se jedná právě o něj.

Oběti přemožené úctou

„Máme tu nejméně sto let zapouzdřený systém úcty k autoritám (…), přesto se neodvážíme svěřit se ani panu učiteli, a i kdybychom se odvážili, neochrání nás, protože ani on není nezávislý člověk – a navíc je pochopitelně potřeba krýt si záda navzájem. Jde o systémový problém, kterému je třeba zamezit,“ upozornila Sárosdi, kterou nedlouho pod odanonymizování Martonova jména následovalo sedm dalších žen, které se maďarskému tisku – pod podmínkou anonymity – svěřily s vlastními zážitky s režisérem, jenž je měl obtěžovat taktéž jako velmi mladé. Ty jsou údajně ochotné svědčit v případě, že by kauza dospěla až k soudu. Všechny také shodně uvedly, že Martonovo postavení mohlo mít v době, kdy se obtěžování dělo, buď přímý vliv na jejich kariéru, nebo že byly paralyzované obrovským respektem ke „kapacitě“ a nedokázaly se včas ohradit.

Hrozivý případ sexuálního otroctví: Pasáci prodávali i tříměsíční holčičku

Případ by měl posloužit jako precedens

V odezvě na hereččin příběh se našlo i množství lidí, kteří jí nabízejí svou pomoc. Kromě dalších postižených žen to byl především Nezávislý spolek divadelního umění, maďarské organizace pro ženská práva nebo hned čtyři advokáti, kteří jí nabídli své služby zdarma. Podle Sárosdiové slov jde nyní především o to, aby případ zafungoval jako precedens a „učinil tak přítrž staré hierarchii a společenskému uspořádání z dob feudalismu“.

Islámský stát prodal do otroctví tisíce dětí. Dnes se dostávají domů, návrat je pro ně ale šok

Sám režisér se o hereččině nařčení vyjádřil jako o „pomluvě“ a naznačil, že mu nezbývá, než z ní „vyvodit důsledky“, nedlouho poté však rezignoval na post vedoucího režiséra divadla a rozvázal i svou smlouvu s maďarskou Filmovou a divadelní univerzitou. Souběžně s tím vznikla na univerzitě studentská petice, v níž posluchači požadují Martonovo dočasné propuštění do chvíle, kdy bude celá záležitost prošetřena. Na událost už stihlo zareagovat i vedení univerzity, které přislíbilo na škole zřídit schránku důvěry a dát studentům k dispozici psychologa, který by jim měl být nápomocen v případech vztahových, komunikačních a psychických potíží během studia.

Obtěžování jako problém liberálů?

Problém sexuálního obtěžování, který prorůstá maďarskou společností a každým dnem se dále větví (jen v posledních třech dnech zveřejnily vlastní příběh sexuálního zneužití mužem-autoritou další známá maďarská herečka a básnířka), má i další tragickou dohru. S využitím skutečnosti, že se László Marton dlouhá léta řadil mezi čelní představitele „liberálního“ smýšlení, které je proti srsti vládě Viktora Orbána, začal nyní provládní tisk spojovat jeho činy právě s politickou ideologií. Nabízí se otázka, kolikanásobně lze oběti sexuálního násilí ještě zneužít.

SDÍLET
sinfin.digital