Dalších 200 amerických vojáků do Sýrie. Podpoří boj proti Islámskému státu

Spojené státy pošlou do Sýrie dalších 200 vojáků, kteří mají pomoci kurdským a arabským bojovníkům ovládnout město Rakká, baštu radikálního hnutí Islámský stát (IS). Řekl to dnes americký ministr obrany Ash Carter.

Mezi těmito vojáky mají být i příslušníci speciálních operačních sil. Přidají se ke třem stovkám amerických vojáků, kteří v Sýrii už působí - místním silám poskytují výcvik, poradenství a další asistenci, ale nesmějí se přímo zapojovat do bojových operací. Jejich nasazení schválil americký prezident Barack Obama.

V Evropě hrozí teror

Carter dnes na bezpečnostní konferenci v bahrajnské Manámě podle médií také řekl, že úkolem vojáků bude nejen pomoci místním silám v očekávané ofenzivě na Rakku, ale i zabránit bojovníkům IS, aby si po ztrátě tohoto města vytvořili jiné útočiště.

Arabsko-kurdská aliance mezitím oznámila začátek "druhé fáze" své ofenzivy. Jejím cílem je podle aliance osvobodit území ležící na západ od Rakká, a také odříznout město z tohoto směru.

Kurdsko-arabské síly v Sýrii zahájily dobývání Rakky na začátku listopadu. Ze vzduchu je podporuje mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy. Ve městě podle odhadů žije asi 250.000 až 500.000 lidí.

SDÍLET
sinfin.digital