Den ve 30 vteřinách: Babiš ví, z koho by udělal ministra průmyslu, a o Hrad chce bojovat 18 lidí

ČTK, niž

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš sehnal kandidáta na ministra průmyslu do své připravované menšinové vlády. Novinářům řekl, že je to nestraník, jméno ale zatím neprozradil. Předseda KSČM Vojtěch Filip dnes v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem debatoval o podmínkách, za kterých by mohla strana podpořit menšinovou vládu Andreje Babiše. A co dalšího se dnes stalo?

Babiš má kandidáta na ministra průmyslu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš sehnal kandidáta na ministra průmyslu do své připravované menšinové vlády. Dnes to řekl novinářům. Je to nestraník, jméno ale odmítl prozradit. Představitelé ANO dnes také jednali s ODS o složení Sněmovny, hnutí trvá na tom, aby se předsedou stal jeho kandidát Radek Vondráček. Ten má momentálně jistou pohodlnou podporu.

Babišova vládní skládačka: Sehnal ministra průmyslu, jeho jméno ale zatím neprozradí

KSČM má pro toleranci menšinové vlády podmínky

Předseda KSČM Vojtěch Filip v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem debatoval o podmínkách, za kterých by mohla strana podpořit menšinovou vládu, kterou skládá šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Komunisté trvají na zákonu o obecném referendu, čtyřletém programu trvalého zvyšování minimální mzdy a na ochraně přírodního bohatství. Další podmínky nejsou nepřekročitelné a zatím nedojednané, řekl novinářům Filip.

Komunisté jednali se Zemanem. Pro podporu Babišovy menšinové vlády mají podmínky

Kandidaturu na prezidenta ve lhůtě podalo 18 lidí

Kandidaturu na ministerstvo vnitra podalo 18 uchazečů o účast v prezidentských volbách. Číslo se může ještě zvýšit. ČTK to řekla Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Část z uchazečů podle dostupných informací nesplňuje zákonné požadavky. Nominační lhůta dnes v 16:00 skončila, oficiální zprávu ministerstvo vnitra zatím nevydalo. Mezi poslední přihlášené patřil bývalý premiér Mirek Topolánek.

Do boje o Hrad se přihlásilo 18 lidí, část ale nesplní požadavky

Topolánek ke kandidatuře: Česko je rozdělené a lidé mají obavy

Bývalého premiéra Mirka Topolánka motivovaly ke kandidatuře na prezidenta kroky současné hlavy státu Miloše Zemana, se kterými nesouhlasí. Chce být prezidentem, který bude sjednocovat a bude respektovat pravidla. Na tiskové konferenci dnes také vyloučil možnost amnestie pro svého někdejšího blízkého spolupracovníka Marka Dalíka, který byl odsouzen za podvod. Topolánek v souvislosti se svou kandidaturou přeruší činnost ve firmách, které jsou součástí Energetického a průmyslového holdingu.

Česko je rozdělené, situace vyžaduje změnu, říká Topolánek. Nabízí zkušenosti a naději

Daňové ráje připraví EU o 60 miliard eur ročně

Německo přichází kvůli daňovým rájům ročně o 17 miliard eur (435 miliard korun) a Evropská unie jako celek o zhruba 60 miliard eur (1,5 bilionu korun). Napsal to dnes deník Süddeutsche Zeitung s odvoláním na výpočty francouzského ekonoma Gabriela Zucmana, který působí na univerzitě v kalifornském Berkeley.

Společnosti Apple a Nike, automobilový závodník Louis Hamilton či zpěvák irské skupiny U2 Bono se mezitím zařadili mezi firmy a osobnosti, jejichž jména se objevila v takzvaných Paradise Papers – dokumentech, které odhalují, jak vlivní a velmi bohatí lidé využívají daňové ráje. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Paradise Papers drtí Německo: Berlín podle nich přichází kvůli daňovým rájům o 17 miliard eur ročně

Íránské zbrojení rebelů v Jemenu je válečný čin proti Saúdské Arábii, varuje Rijád

Íránské vyzbrojování jemenských povstalců raketami je přímou vojenskou agresí proti Saúdské Arábii. Řekl to dnes saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán k sobotnímu raketovému útoku na letiště u Rijádu. Střelu zlikvidovala saúdskoarabská protivzdušná obrana, takže nezpůsobila žádnou škodu. Za útokem jsou podle Rijádu šíité, kteří bojují v Jemenu proti tamní vládě a které vyzbrojuje Írán.

 

SDÍLET
sinfin.digital