Dětské hřiště s věžičkou a půlměsícem vyvolalo v Berlíně bouři nevole. Starostka ho znovu otevřela

niž

08. 12. 2017 • 22:20

Začátkem listopadu se berlínské hřiště Alibaba stalo terčem slovních útoků. Patnáct let hřiště nikomu nevadilo, teď si ale obyvatelé všimli, že připomíná mešitu a je plné islámských symbolů, které podle mnohých obyvatel nemají ve veřejném prostoru co dělat. Hřiště bylo na několik týdnů po rozsáhlých debatách uzavřeno. Tento čtvrtek se však opět slavnostně otevřelo.  

Dětské hřiště Alibaba, které se nachází v berlínské čtvrti Neukölln, se v listopadu stalo předmětem rozsáhlých diskuzí. Lidé na něj začali útočit kvůli islámským symbolům – například na jedné věžičce nad prolézačkou je půlměsíc, což si mnozí začali vykládat jako symbol islámu. Upozorňovali i na to, že prolézačka s věžičkou vypadá jako mešita.

Po útocích lidí se hřiště na několik týdnů uzavřelo, tento čtvrtek se však znovu otevřelo. Otevření proběhlo hladce, nicméně v blízkosti byla po celou dobu hlídka policistů, která ovšem popřela, že by na místě byla kvůli otevření hřiště. Starostka čtvrti Neukölln Franziska Giffey na slavnostním znovuotevření hřiště pro portál DW.com uvedla: „Projekt nemá nic společného s náboženstvím. Debata je opravdu absurdní. Nepostavili jsme tady mešitu, ale orientální hrad.“

Hřiště totiž vzniklo u školky, která se jmenuje Alibaba a loupežníci a děti si samy toto téma vybraly. Ve čtvrti Neukölln je dle starostky úplně běžné, že v ní vznikají hřiště na motivy různých pohádek a dosud s tím nikdo neměl problém. Hřiště podle ní mají za úkol vyprávět příběhy, stimulovat dětskou představivost a umožnit jim ponořit se do pohádkového světa.

Kromě veřejnosti hřiště kritizovala například i krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD), která na Twitteru napsala: „Hřiště se již mění na náboženské instituce.“ Kritika následovala i od dalších pravicových stran, včetně protiislámského hnutí Pegida. Dokonce i kancléřka Angela Merkelová o hřišti Alibaba řekla, že jde o „velmi sporný projekt“, který pravděpodobně koncipoval nějaký úředník, který si myslí, že přispěl k mezikulturnímu porozumění.

Situaci komplikuje i fakt, že park byl postaven ve čtvrti Neukölln, která je centrem turecké populace a častým cílem krajních pravicových skupin útočících na mnoho muslimských přistěhovalců, kteří tam žijí. Téměř polovina obyvatel Neuköllnu je jiného než německého původu a čtvrť je považována za jednu z nejproblematičtějších lokalit v Německu. 

SDÍLET