Dezertoval jsem, přiznal voják, kterého Američané vyrvali ze zajetí Talibanu. Hrozí mu doživotí

Americký voják Bowe Bergdahl se u vojenského soudu přiznal, že během svého nasazení v Afghánistánu dezertoval a ohrozil bezpečnost své jednotky. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Seržantovi, kterého Spojené státy dostaly z rukou Talibanu po téměř pěti letech výměnou za pět zadržených radikálů, hrozí až doživotní vězení. Není jasné, zda se Bergdahl s prokuraturou dohodl na tom, že výměnou za přiznání bude požadovat nižší trest.

Bergdahla zadržel Taliban krátce poté, co 30. června 2009 opustil své stanoviště. V zajetí ho radikální islamisté drželi až do 31. května 2014. Na svobodu se dostal výměnou za propuštění pěti členů Talibanu zadržovaných na americké vojenské základně Guantánamo. Část Bergdahlových kolegů mu přitom vyčítá, že k Talibanu odešel záměrně a že při snaze o jeho osvobození zahynulo několik amerických vojáků.

Babiš se veze na chybách, které udělal Havel. Musíme udržet staré pořádky, říká Bohumil Doležal

Jakékoli sympatie k Talibanu však obviněný voják odmítl. „Byl jsem nepřítelem zajat proti své vůli,“ prohlásil během dnešního slyšení u vojenského soudu ve městě Fort Bragg ve státě Severní Karolína. „V té době jsem neměl v úmyslu rozpoutat pátrací a záchranné operace...Je to velice neomluvitelné,“ řekl podle Reuters jednatřicetiletý voják, který loni neúspěšně požádal o milost tehdejšího prezidenta Baracka Obamu.

Zatímco Obama v roce 2014 označil dojednání Bergdahlova propuštění za úspěch, jeho nástupce Donald Trump nazval během loňské prezidentské kampaně vojáka zrádcem, který měl být popraven.

SDÍLET
sinfin.digital