Diplomatická válka eskaluje. „Známe vaše pokřivené charaktery ze Srebrenice,“ viní Turci Nizozemce

Aneta Bednářová

14. 03. 2017 • 19:25

Diplomatická pře mezi Tureckem a Nizozemskem se opět prohloubila. Ankara si ve sporu vzala na pomoc i argumenty z dávné minulosti: druhou stranu nařkla z masakru v bosenské Srebrenici, kde Srbové v roce 1995 zmasakrovali přes 8 000 lidí, kteří před tím byli pod ochranou nizozemských mírových jednotek. Turecko kvůli aktuálnímu sporu navíc uzavřelo nizozemským diplomatům svůj vzdušný prostor a velvyslanci vzkázalo, že se tam nebude moct vrátit. To vše je součástí „odvety“ za sobotní rozhodnutí nizozemských úřadů, které tureckým ministrům zamezily v agitaci mezi jejich krajany.

Turečtí politici se v posledních dnech rozjeli do evropských zemí, aby agitovali za rozšíření prezidentských pravomocí v Turecku. Zemi čeká 16. dubna referendum, ve kterém si zvolí, zda fakticky přejde od parlamentního k prezidentskému systému. A protože značná část Turků přesídlila do Evropy, nechtěl prezident Recep Tayyip Erdogan podcenit kampaň za upevnění vlastní moci ani na starém kontinentu.

Evropské země se k této agitaci stavěly rezervovaně, ale i s důrazným nesouhlasem, což je právě případ Nizozemska. Tamní vláda v sobotu zakázala, aby na rotterdamském letišti přistál stroj s tureckým ministrem zahraničí Çavuşogluem. Jen několik hodin poté označily nizozemské úřady tureckou ministryni Fatmu Betül Sayan Kayaovou za nežádoucí osobu a eskortovaly ji do Německa, odkud přijela.

V reakci na tyto kroky začal turecký prezident přirovnávat postupy Německa a Nizozemska k nacistickým pořádkům. V dnešním televizním vystoupení je obvinil i z dalších zločinů. „Známe Nizozemce od dob masakru ve Srebrenici. Kvůli vraždám 8 tisíc Bosňáků víme, jak pokřivené jsou jejich charaktery,“ uvedl Erdogan v narážce na víc než 20 let starý incident, ve kterém figurovali nizozemští příslušníci mírových sil.

Masakr ve Srebrenici

Erdogan zmínil masakr z roku 1995, kdy srbské jednotky v občanské válce brutálně zavraždily tisíce bosenských muslimů z enklávy Srebrenica a okolí. Místní obyvatelé tehdy spoléhali na ochranu nizozemských vojáků na základně UNPROFOR. Mírové síly ale z řady různých důvodů nedokázaly masakru zabránit a ten se odehrál za jejich přihlížení.

A diplomatická „ofenziva“ nekončí. Turecký premiér Numan Kurtulmus včera vzkázal nizozemskému velvyslanci, který je nyní mimo svůj úřad, že se už nebude moci do Turecka vrátit. Země dokonce uzavřela pro nizozemské diplomaty svůj vzdušný prostor. „Zažíváme hlubokou diplomatickou krizi. Ale nezpůsobili jsme ji my. Ti, co ji mají na svědomí, by to měli zase napravit,“ vzkázal do Evropy Kurtulmus.

Represe přišly jen několik hodin po té, co z Bruselu zazněla slova, že Erdogan by měl krotit svoji rétoriku, ve které nazývá Nizozemce a Němce nacisty, a pokud ministři cítí křivdu, měli by se obrátit na Evropský soud pro lidská práva. Erdogan také řekl, že Angela Merkelová napomáhá skrývání teroristů. Německá kancléřka reagovala vyjádřením podpory Nizozemcům a řekla, že podobná nařčení jsou „naprosto neakceptovatelná“. Turecký ministr pro evropské záležitosti Ömer Celik upozornil, že další sankce vůči Nizozemsku budou následovat.

Diplomatické vztahy s Tureckem eskalují v Nizozemsku pouhý den před tamními parlamentními volbami. Včera se uskutečnila předvolební debata, ve které proti sobě stanuli dosavadní premiér Mark Rutte z Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) a populista Geert Wilders z ultrapravicové Strany pro svobodu (PVV). Ten současného premiéra obvinil, že je víc státníkem cizinců než vlastních lidí. Rutte oponoval, že skutečná politika se dělá s lidmi a ne s telefonem z gauče. Reagoval tím na to, že Wilders doteď veškeré veřejné debaty bojkotoval. 

SDÍLET