Do východní Ghúty se po roce dostal konvoj s humanitární pomocí. Děti zde trpí hladem a nemocemi

Na obléhané východní předměstí Damašku dnes vjel konvoj s humanitární pomocí, podle mluvčího OSN přivezl jídlo a materiál pro 40.000 lidí. Pomoc vyslal Červený půlměsíc a agentury OSN. Předměstí zvané východní Ghúta je v obležení syrské armády od roku 2013. Jde o poslední velké území v blízkosti syrské metropole, jež mají v rukou odpůrci syrské vlády.

Podle původních zpráv je v oblasti až 350.000 lidí. V důsledku nedávných bojů jim hrozí hladomor, mnoho dětí je podvyživených.

Šokující snímek holčičky před smrtí odhaluje tragédii syrské války. Hlad ohrožuje tisíce dalších

Agentura AFP uvedla, že do Ghúty dnes vjelo 49 kamionů. Lékaři tvrdí, že humanitární situace v Ghútě se nepřestává zhoršovat.

Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) oznámil, že automobily jsou ve čtvrtích Kafra Batna a Sakba. Přivezly potraviny, dětskou výživu a zdravotnické vybavení. „Naposledy jsme se do těchto dvou míst dostali v červnu 2016,“ sdělil mluvčí OCHA Jens Laerke.

Zdravotnický pracovník, který byl přítomen vykládání kamionů v Sakbě, řekl, že se vykládají auta naložená jídlem, mezi nímž je mléko a pomazánka z burských oříšků. Čtyři automobily přivezly zdravotní potřeby.

V kamionech přijelo i několik specialistů, kteří mají zjistit, co přesně je zapotřebí a co bude dovezeno v příštím konvoji. „Chceme v příštích dnech poslat další pomoc, která doplní tu nynější,“ řekl Laerke.

Dětský fond OSN (UNICEF) minulý týden informoval, že ve východní Ghútě trpí podvýživou 1200 dětí a u 1500 dalších dětí tento stav hrozí.

Mluvčí Světového programu pro výživu (WFP) Bettina Lüscherová k dnešní dodávce řekl, že je v ní výživa pro 16.000 dětí.

Ze stadionu v centru Rakky Islámský stát udělal továrnu na smrt. Ze svědectví přeživších mrazí

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn už minulý týden poukázal na neudržitelnou humanitární situaci a vyzval strany bojující v Sýrii, aby otevřely zásobovací trasy do východní Ghúty. Poslední konvoj s potravinami se do Ghúty dostal v září a přivezl jídlo pro zhruba 25.000 lidí.

Situace se zhoršila, když armáda v minulých měsících porazila povstalce v blízkosti předměstí a odřízla je od tunelů, jimiž se do té doby potraviny pašovaly.

SDÍLET
sinfin.digital