Dodrží Trump „hloupou“ dohodu o migrantech? Nepovedený telefonát s australským premiérem vzbudil pochyby

Měl to být jeden z příjemnějších hovorů, které americký prezident Donald Trump absolvuje. Telefonát s australským premiérem Malcolmem Turnbullem ale místo toho připomínal noční můru. Původně hodinový rozhovor nakonec trval jen 25 minut a vyvolal otázky ohledně dohodnuté pomoci Austrálii v přijímání uprchlíků.

Trump si s Turnbullem telefonoval ve stejný den jako s dalšími čtyřmi světovými lídry včetně ruského prezidenta Vladimira Putina. Rozhovor s australským premiérem ale označil za nejhorší, jaký dosud ve funkci zažil.

Posedlost popularitou i novináři. Co říká o prezidentu Trumpovi první rozhovor?

Původně měl trvat hodinu, nakonec ho Trump ukončil už po 25 minutách. Americký prezident následně na Twitteru zkritizoval dohodu, kterou uzavřel jeho předchůdce Barack Obama. Ten slíbil, že USA převezmou 1250 uprchlíků původem převážně z Afghánistánu, Íránu a Iráku, které Austrálie drží v detenčních zařízeních ve státech Papua-Nová Guinea a Nauru.

„Věřili byste tomu? Obamova administrativa souhlasila, že přijme tisíce ilegálních imigrantů z Austrálie. Proč? Přezkoumám tuto hloupou dohodu,“ napsal Trump na sociální síť.

Sedlá Putin trojského koně? Maďarsko láká skrze energetiku

Podle listu The Washington Post měl v hovoru také obvinit australského premiéra, že jeho země chce do USA exportovat další bostonské atentátníky. Narážel tak na výbuch v cílové rovince bostonského maratonu. V roce 2013 tam útočili bratři Džochar a Tamerlan Carnajevovi, kteří do Spojených států přišli jako ilegální přistěhovalci z Kavkazu. „Nechci tyhle lidi,“ rozhořčil se Trump.

Turnbull však tvrdí, že ho prezident ujistil, že dohodu dodrží. Podobně se vyjádřil i tiskový mluvčí Bílého domu Sean Spicer. „Budou ale v souladu s novými opatřeními všichni nesmírně přísně prověřeni,“ dodal.

Trumpův „zákaz imigrantů“ není první. Kdy USA zavřely hranice? Podívejte se na video INFO.CZ

Incident s Turnbullem však nebyl jediným, který Trumpovy telefonické hovory přinesly. Jak informovala agentura AP v rozhovoru s mexickým prezidentem Enriquem Peňou Nietem měl Trump vyhrožovat, že pokud Mexiko nebude lépe zvládat boj se zločinci, pošle na jeho území americké ozbrojené síly. Podle CNN ale Trump nabízel svému protějšku jen pomoc. I Mexiko samo navíc popírá, že by hovor byl až takto vyhrocený.

SDÍLET
sinfin.digital