Doživotí. Soud potrestal vraha britské poslankyně

Extremista Thomas Mair poslankyni Jo Coxovou zavraždil v polovině června. Před tribunálem se označil za nevinného, ale nijak se nebránil a nepředkládal žádné důkazy na svoji obhajobu. Soud ho uznal vinným i v dalších bodech obžaloby.

Případ, který před referendem o brexitu otřásl nejenom Velkou Británií, má soudní tečku. 53letý extremista Mair by měl zbytek života strávit za mřížemi.

Nezaměstnaný neonacista vraždu spáchal 16. června, týden před konáním referenda o dalším setrvání Británie v Evropské unii. Jo Coxovou napadl v okamžiku, kdy se chystala na setkání s občany v knihovně v Birstallu. Na 41letou matku dvou dětí, která vystupovala proti odchodu z EU, třikrát vystřelil a následně ji pobodal. Zraněním poslankyně podlehla v nemocnici.

Soud uvedl, že muž čin několik týdnů plánoval. Zjišťoval si podrobnosti o své oběti a studoval obdobné případy z minulosti.

Porota uznala Maira vinným z vraždy, z těžkého ublížení na zdraví, z držení zbraně za účelem spáchání trestného činu a z držení útočné zbraně.

SDÍLET
sinfin.digital