Drony a téměř pět milionů korun. Plánoval útočník z Istanbulu další atentáty?

Turecká policie zabavila v bytě Uzbeka, který se přiznal k novoročnímu útoku na istanbulský klub Reina, hotovost v hodnotě 197 tisíc amerických dolarů, v přepočtu asi pěti milionů korun. Dále také drony a další předměty, které by mohly naznačovat, že muž mohl mít další cíle útoku. 

34letého Abdulgadira Mašaripova turecké úřady dopadly v istanbulské čtvrti Esenyurt. Nepochybují o tom, že útok, při kterém zemřelo 39 lidí provedl na příkaz takzvaného Islámského státu. 

„Slyšel jsem jeho kroky, cítil jsem jeho dech.“ Mrazivé svědectví z istanbulského klubu

Spolu s s Mašaripovem policisté zaktli také muže z Iráku a tři ženy z Egypta, Senegalu a Somálska. Celkem už bylo v souvislosti s vyšetřováním masakru zadrženo na 50 lidí. Výslechy stále pokračují, vyšetřovatelé chtějí hlavně zjistit, jestli skupina měla na příkaz radikálů útočit v budoucnosti i jinde. V bytě se totiž kromě hotovosti našly i dva drony a dvě střelné zbraně, které jim k dalším atentátům mohly teoreticky sloužit. 

Většina obětí útoku v istanbulském klubu, kde lidé slavili příchod nového roku, byli turisté, hlavně ze zemí Blízkého východu a severní Afriky, ale i z Indie, Ruska či Izraele.

SDÍLET
sinfin.digital