Druhá německá vakcína selhala. A možná tím zachrání svět (nebo také ne)

Stamiliony EUR, které německá vláda loni věnovala na vývoj „proticovidové“ vakcíny německé firmy CureVac, zřejmě přijdou vniveč. Vakcína má podle předběžných výsledků jen velmi malou účinnost. Podle německých médií by ale neúspěch CureVacu mohl teoreticky vést k tomu, že se firma na základě nashromážděných poznatků stane výrobcem látky na přeočkování proti novým mutacím covidu-19. To však zpochybňují i čeští vakcinologové.

Dění kolem vývoje druhé německé vakcíny (po vakcíně firmy BioNTech/Pfizer) je už dnes každopádně tím nejlepším důkazem, jak rizikové mohou být obrovské investice do vývoje vakcín, včetně pokusů v Česku. Německá vláda rozdělila mezi firmy BioNTech, CureVac a IDT Biologica na vývoj vakcíny proti covidu-19 celkem 750 milionů EUR (takřka 20 miliard korun), z toho CureVacu šlo 257 milionů (6,6 miliardy korun).

Miliardové státní subvence doplněné masivní investicemi ze soukromých zdrojů ale skončily, jak už to ve vědě bývá, jen částečným úspěchem. Doslova fenomenální úspěch zaznamenala firma BioNTech, založená potomky tureckých migrantů. Ta v obchodní spolupráci s americkou firmou Pfizer vyvinula vakcínu, která má dnes pro svou vysokou účinnost a zanedbatelné vedlejší účinky pravděpodobně nejlepší pověst v Evropě.

To se ale o vakcíně CureVac rozhodně říci nedá. Vývoj této vakcíny začal až v průběhu loňského roku, tedy mnohem později než u konkurence, a zatím výrazně zaostává za očekáváním. Klinické zkoušky v jižní Americe a Evropě totiž u tohoto preparátu potvrdily 47procentní účinnost, což je údaj, s nímž by CureVac neměl šanci dostat povolení od zdravotnických úřadů v žádné zemi.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Může CureVac zvrátit neúspěch ve vývoji vakcíny proti covidu?
  • Co mu hraje do karet?
  • A jaké poučení z německého neúspěchu plyne pro naše snahy o vlastní vakcínu?
sinfin.digital