Důvod k zoufalosti: Britský plán na trestání úniků informací ihned unikl

Premiérce Therese Mayové došla s úniky informací o brexitu trpělivost. Na vynašeče informací nařídila doslova hon s tím, že je čeká okamžitý vyhazov. Někdo si zřejmě řekl, že to stojí za trochu provokace – plány ihned unikly, jak informoval The Mail on Sunday, který dokumenty má.

Hlavní sekretář kabinetu premiérky sir Jeremy Heywood napsal vyšším úředníkům, že předsedkyně vlády si přeje zpřísnit bezpečnost ve vládní administrativě. Mimo jiné uvedl: „Tyto úniky jsou ‚žíravinou‘ a podkopávají důvěryhodnost a kvalitní vládu“. Kabinet premiérky podle něj posílil kontrolu týkající se citlivých dokumentů. „Toto bude vyžadovat veškerou pozornost a energii,“ dodal.

Nebude to pád z útesu. Mayová mluví o přechodné dohodě s EU

Britská vláda se potýká především s úniky informací a se spekulacemi kolem brexitu, který je momentálně suverénně nejsledovanějším a nejcitlivějším tématem. Proti kabinetu stojí tábory volající po krajních řešeních a premiérka Mayová mezi nimi jen těžko manévruje. O tom, jak chce odluku od Evropské unie provést, se zatím příliš neví. Politici se jen uchylují k tradičnímu zaklínadlu, že musí jít o způsob, který přinese Britům „to nejlepší“.

Plány na „Šedý brexit“?

The Sunday Times píše, že britská premiérka Mayová nechala vypracovat plány na „šedý brexitu,“ které by měly jít mimo požadavky zastánců krajních řešení. Ministerská předsedkyně totiž stále víc čelí tlakům a volání po tzv. tvrdém brexitu, který by znamenal úplný konec vztahů s EU a odchod z jednotného trhu. Kancelář premiérky se k tomu odmítla vyjádřit.

SDÍLET
sinfin.digital