Dva roky na brexit? Nereálné, shodují se Irsko a Malta

Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová opakovaně tvrdí, že chce zahájit odchod z evropské osmadvacítky v březnu 2017 a dokončit ho do dvou let. Situaci ale komplikují soudní spory a také budoucí volby do Evropského parlamentu.

Soudní spor o to, jestli musí proces britského vystoupení z Evropské unie schválit parlament, může plány Theresy Mayové značně zkomplikovat. Premiér Malty, která bude od ledna předsedat Evropské unii, Joseph Muscat upozorňuje, že je možné, že spor skončí až před Evropským soudem v Lucemburku. Tím by byl březnový termín brexitu nereálný.

Maltský premiér Joseph Muscat nevěří, že se brexit dotáhne za dva roky.

Další zdržení lze podle jeho slov očekávat v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu, které nastanou v roce 2019. „Chceme, aby brexit proběhl za spravedlivých podmínek. Británie ale nemůže v žádném případě očekávat nadstandardní podmínky,“ řekl Muscat, který zároveň upozorňuje, že do budoucna nemůže Londýn počítat se zmírněním politiky EU vůči sobě.

S představitelem Malty se shoduje také irský premiér Enda Kenny. Také podle jeho názoru bude brexit nějakou chvíli trvat a jeho dořešení v průběhu pouhých dvou let je nereálné. „Za padesát let je to poprvé, co se nějaký stát rozhodl, že chce opustit Evropskou unii. To znamená, že máme před sebou celou řadu nepředvídatelných problémů, které si teď lidé vůbec nedovedou představit,“ upozornil Ir.

SDÍLET
sinfin.digital