Dva učitelé a pastor. Kdo jsou propuštění američtí zajatci a proč byli vězněni v KLDR?

abe

10. 05. 2018 • 13:24

Tři Američané, které zadržovala KLDR, jsou zpátky doma. Ve čtvrtek nad ránem přiletěli speciálem s šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Muži se do domoviny vrátili s úsměvy na rtech a zdá se, že jsou v dobré fyzické kondici. Co během několika měsíců asi zažili v severokorejském vězení a jak se tam dostali?

Propuštění zajatců je gestem dobré vůle severokorejského vůdce Kim Čong-una. Ten se má za několik týdnů setkat poprvé s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. „Chtěli bychom poděkovat Bohu a našim rodinám a přátelům, kteří se modlili za náš návrat,“ uvedla podle televize BBC trojice propuštěných ve společném prohlášení. V Severní Koreji strávili několik měsíců v pracovních táborech. O jejich konkrétních proviněních se zatím příliš neví. Dlouhodobě se ale spekuluje, že KLDR vězní některé obviněné i proto, aby je mohla používat jako rukojmí při jednáních.

Přednášeli dětem prominentů, nařkli je ale ze špionáže

Kim Hak-song byl zadržen téměř před rokem, 6. května 2017. Čelil tehdy podezření z nepřátelských činů vůči KLDR. V zemi vyučoval na technické univerzitě v Pchjongjangu, mezi jeho žáky patřily především děti severokorejských prominentů. Zatčen byl, když čekal na zastávce. Sám sebe popisoval jako křesťanského misionáře, který chtěl na univerzitě založit experimentální farmu.

Podle etnicity je Kim Hak-song Korejec, který se narodil v Číně u hranic s KLDR. V 90. letech emigroval do Spojených států a posléze se vrátil do Číny studovat na zemědělské škole.

Druhý zadržovaný Kim Sang-duk byl zatčen dva týdny před Kim Hak-songem. Stejně jako Hak-song vyučoval na pchjongjangské univerzitě, důvodem jeho zadržení byly ale jeho údajné špionážní aktivity. Na univerzitě pracoval pouhý měsíc a následně se rozhodl zemi opustit. Zadržen byl přímo na letišti.

Jeho zatčení údajně nesouviselo s jeho prací pro univerzitu, ale byl zapojen i do humanitární práce s osiřelými dětmi. 55letý muž používal také jméno Tony Kim.

Třetí propuštěný Kim Dong-chul upadl do zajetí už v roce 2015. Americký pastor, který se narodil v Jižní Koreji, byl kvůli špionáži odsouzen na 10 let nucených prací. Před procesem měl možnost promluvit v KLDR před novináři, před kterými se doznal, že se snažil dostat k tajným vojenským dokumentům, aby je předal jihokorejské armádě. Soul tuto informaci popřel.

Kim Dong-chul bydlí v americké Virginii a provozoval obchodní firmu v Rasonu na severu KLDR, který sousedí z jedné strany s Ruskem a z druhé s Čínou. Právě v Číně údajně žije jeho žena se dvěma dcerami, se kterými se od svého zatčení téměř tři roky neviděl.

Severní versus Jižní Korea

Tábory v KLDR připomínají nacistické koncentráky

Přestože všichni tři muži mají stejné příjmení Kim, nejsou to příbuzní. Jsou ale prvními propuštěnými za dobu prezidentování Donalda Trumpa, kteří věznění zřejmě přežijí. Loni v červnu severokorejský vůdce propustil 22letého studenta Otto Warmbiera. Ten byl odsouzen za krádež propagačního plakátu v hotelu k 15 letům těžkých prací a v zajetí strávil 17 měsíců. Do vlasti se vrátil v kómatu a po několika dnech zemřel. KLDR přesto vinu za jeho úmrtí odmítala.

Podmínky v severokorejských věznicích a pracovních táborech prý mnohdy připomínají nacistické koncentráky a sovětské gulagy. Přímých svědectví o nich ale existuje málo. Málokdo, kdo věznění zažil, se totiž dostane za hranice KLDR, aby o něm mohl vyprávět. Podmínky ale popsal dle autentických zážitků dětského vězně například spisovatel Blaine Harden v knize Útěk z tábora 14.

SDÍLET