Efekt Scholz nezabral. Počet sociálních demokratů u sousedů i v Česku dál klesá

Kdo čekal, že vítězství SPD v nedávných parlamentních volbách v Německu přinese oživení zájmu o členství v sociálnědemokratických stranách, mýlil se. Počet socialistů evidovaných v Německu se razantně snižuje, stejně jako v Rakousku. V Česku zbývá necelých deset tisíc „posledních mohykánů“ se stranickou průkazkou ČSSD.

Německá sociální demokracie loni v září vyhrála parlamentní volby a její lídr Olaf Scholz získal post kancléře. Dalo se tedy očekávat, že úspěch SPD povzbudí uvadající sociálnědemokratické hnutí v celé Evropě. Jenže to se zatím nestalo. Ani v samotném Německu se do strany nezačaly hlásit tisíce nových členů, kteří by větřili zářnou politickou budoucnost.

Do německé SPD sice bezprostředně po zářijovém volebním vítězství vstoupilo více zájemců než v jiných měsících roku, zhruba pětiprocentní roční úbytek členské základny ale tento krátkodobý výkyv nijak zvlášť neovlivnil. Německou sociální demokracii opustilo loni 22 tisíc straníků, čímž se početní stav registrovaných „socialistů“ dostal pod hranici 400 tisíc, kterou některé německé noviny označují za „přelomovou“ nebo „magickou“.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • O kolik členů přišli němečtí a rakouští sociální demokraté?
  • A které tradiční partaji straníci přibývají
sinfin.digital