Epidemie spalniček neztrácí na síle. WHO zveřejnila alarmující čísla, skutečnost je ještě horší

Iveta Mazáčová

16. 04. 2019 • 18:36

Světová zdravotnická organizace (WHO) opět varuje před dopady nedostatečné proočkovanosti populace. Uvádí, že v prvním čtvrtletí roku stoupl počet nakažených spalničkami – ve srovnání se stejným obdobím loňského roku – o 300 procent. WHO v této souvislosti upozorňuje zejména na kampaně, které se objevují na sociálních sítích a zrazují uživatele od vakcinace.

Spalničkám, které jsou vysoce nakažlivé, lze jednoduše předcházet dvěma dávkami vakcíny, přesto se v poslední době nezadržitelně šíří. „Předběžné celosvětové údaje naznačují, že počet ohlášených případů v prvních třech měsících roku 2019 oproti stejnému období v roce 2018 vzrostl o 300 %,“ shrnuje WHO svá nejnovější zjištění. Data tak potvrzují trend posledních měsíců a let: „Mnoho zemí se potýká s rozsáhlými epidemiemi a v celém světě narůstá nemocných.“ Zdravotníci navíc předpokládají, že nahlášený je jen jeden případ z deseti.

Zvýšený výskyt spalniček se podle WHO objevil také v zemích, které nemají problém s celkovou proočkovaností. Mezi ně patří například Spojené státy. Starosta New Yorku Bill de Blasio například vyhlásil nouzový stav v určitých částech Brooklynu. Uchýlil se k tomu po vypuknutí epidemie v ortodoxní židovské komunitě, která je známá odmítáním moderních technologií a vědy.

Alarmující čísla ohledně nakažených hlásí ale například i Izrael, Thajsko nebo Tunisko, tedy země, v nichž je míra proočkovanosti populace tradičně poměrně vysoká. Před epidemií varoval i UNICEF, podle něhož představují spalničky největší riziko hlavně pro malé děti.

Pro pokles proočkovanosti existuje řada vysvětlení. V některých částech světa dodávky vakcíny komplikují válečné konflikty, jinde se ale odborníci potýkají zejména se špatnou informovaností obyvatelstva. Často naráží na smyšlené argumenty, které se šíří zejména na sociálních sítích.

Konspirační teorie o zvráceném farmaceutickém průmyslu kolují především v Evropě. A právě v tomto regionu se míra proočkovanosti stále snižuje. V některých zemích, jako je Itálie nebo Francie, se tématu už chopili populisté, kteří chtějí nechat zcela na rodičích, zda svoje dítě nechají očkovat či nikoli. Ke kolektivní imunitě je však zapotřebí, aby bylo proočkováno 95 % obyvatelstva. Jinak společnost vystaví riziku ty, kteří nemohou vakcinaci podstoupit.

SDÍLET