Evropa má proti Moskvě v záloze „těžký kalibr“. Je to ale dvojsečná zbraň

Evropa má ve sféře sankcí proti Rusku pomyslný těžký kalibr. Je jím odstřižení země od systému mezibankovní komunikace SWIFT, které představuje v řadě scénářů to nejhorší, co by mohl Západ udělat. Přimlouval se za to ve své rezoluci z 29. dubna i Evropský parlament, pochopitelně kvůli ruské politice vůči Česku či Ukrajině. Co by to způsobilo? A koho by to nakonec bolelo víc? Precedenty z minulosti známe, byť zdaleka ne v takovém rozměru - ze systému už vypadl Írán a Severní Korea.

SWIFT není nic jiného než jeden ze systémů, kterým si banky při mezistátním bankovním styku předávají informace. Není to ale tak, že by Rusko odstřižením úplně ztratilo schopnost cokoli platit do zahraničí či naopak platby ze zahraničí přijímat, jen by se pro něj tyto transakce staly znatelně komplikovanější. 

SWIFT vznikl v sedmdesátých letech, což sice znamená, že je už dlouho standardem, na druhou stranu to ale také značí, že banky kdysi existovaly a fungovaly bez něj. I pokud bychom zvážili řešení typu „návrat do pravěku“, telefony a další komunikační prostředky mohou systém do určité míry zastoupit. Platby by prostě trvaly déle a obchod by byl o něco komplikovanější, než jak je tomu v současnosti zvykem, ale neznamená to jejich naprosté zastavení.

Jinou věcí je, že by tento krok byl pochopitelně nepříjemný pro obě strany. Rusko sice nepředstavuje nějakou ekonomickou supervelmoc, přesto si konec či zkomplikování vzájemného obchodu přeje jen naprostá menšina jeho oponentů. Nenaplňoval by se totiž jeden ze základních předpokladů sankcí, tedy ten, že jejich uvalení má komplikovat život v maximální míře tomu, na koho jsou uvalované, a v minimální tomu, kdo je uvaluje. Vzhledem k tomu, že v současné době Rusko vyváží prakticky jen suroviny a zbraně (Sputnik V, při vší úctě, není z hlediska objemů zahraničního obchodu tolik významný), komplikace by nastaly pro obě strany. I když Evropa může bez ruských surovin nějakou dobu fungovat, zavřít si jeden z důležitých zdrojů není zrovna vysoko na seznamu priorit.

sinfin.digital