Evropská bašta kuřáků padla. Ani v Rakousku už se nesmí kouřit v restauracích

Marek Kerles

31. 10. 2019 • 15:30

Obrázek tradiční vídeňské kavárny, kde na stole nesmějí chybět popelníky, bude od zítřka minulostí. I v Rakousku, kde dosud zákazu kouření v restauracích a kavárnách jako v jedné z posledních evropských zemí bránila velmi silná lobby trafikantů a restauratérů, si už kuřáci v kavárně ani jiném veřejném prostoru nezapálí. Hlavní ‚zásluhu‘ na tom má paradoxně květnový pád rakouské vlády.

Rozpad vládní koalice Lidovců a Svobodných (FPÖ) kvůli korupční aféře tehdejšího předsedy FPÖ Heinze Christiana Stracheho znamenal i konec vstřícného postoje ke kuřákům. Svobodní v čelem se Strachem, který je sám milovníkem tabáku, dokázali při sestavování minulé vlády přesvědčit lidovce, aby souhlasili se zrušením již jednou schváleného zákazu kouření v restauracích. V Rakousku tak parlament jako v jediné zemi na světě nejprve schválil zákaz kouření v hospodách, aby ho poslanci následně zrušili a vrátili kuřákům jejich postavení.

Když pak Svobodní ve světle skandálu z kabinetu odešli, lidovci otočili a pomohli v parlamentu prosadit, že popelníky z hospod a kaváren od 1. listopadu přece jen zmizí. Mezi lékaři to vzbudilo nadšení. „Mezinárodní studie prokazují, že ve státech s nekuřáckou gastronomií poklesl o 15 % počet srdečních infarktů a o dalších 24 % poklesla v průměru míra onemocnění plic,“ uvedl pro agenturu APA Florian Stigler, lékař a odborník na léčbu nikotinové závislosti ze Štýrského Hradce.

U odborné veřejnosti se dosavadní pověst Rakouska jako hlavní kuřácké bašty ve střední Evropě setkávala se silnou kritikou. „Rakousko má poprvé v historii vládu, které je zdraví národa úplně ukradené,“ prohlásil letos v únoru prezident Rakouské lékařské komory Thomas Szekeres.

Podle některých rakouských komentátorů se dá dlouhý proces schvalování zákazu kouření ve veřejných prostorách v Rakousku srovnávat snad jen s délkou takzvaného brexitu, tedy odchodu Velké Británie z EU. Zastánci kouření argumentovali podobně jako třeba předseda českého Senátu Jaroslav Kubera svobodou člověka a také tím, že zákaz poškodí rakouskou gastronomii. V Rakousku kouří občas nebo pravidelně až třetina obyvatel a země tak patří z hlediska podílu kuřáků na přední příčky evropského žebříčku.

Restauratéři a kavárníci, jejichž cech má velký vliv na politiku, se nyní obávají, že kuřáci u nich nebudou tolik utrácet jako doposud. Hradby jedné z posledních tabákových bašt v Evropě také hájili rakouští trafikanti, jejichž živnost není v Rakousku na rozdíl od Česka volná, ale podléhá licenci, dostupné například pro lidi se sníženou pracovní schopností.

Zákaz kouření v barech a restauracích v Rakousku, platný od 1. listopadu, se přitom dotkne i Čechů. Někteří Jihočeši se například sami přiznávají, že pro ně návštěva sousedního Rakouska byla vítanou příležitostí k tomu, aby si na rozdíl od „nekuřáckého Česka“ mohli v klidu zakouřit v kavárně a nemuseli na cigaretu chodit ven. „Prostý požitek v bohem požehnané zemi, která ještě podobné požitky nám kuřákům umožňuje,“ řekl už loni INFO.CZ českobudějovický advokát Jiří Švihla.

S požitky tohoto druhu je ale i v Rakousku od zítřka konec. Země se začíná řídit stejnými protikuřáckými zákony, jaké už dříve přijala Česká republika. Za porušení zákazu kouření v gastronomii hrozí při prvním prohřešku restauratérům pokuta 2000 eur (52 000 korun), při opakování až 10 000 eur (260 000 korun). Host, který si v restauraci nebo kavárně zapálí, může odejít lehčí až o 1000 eur (26 000 korun).

SDÍLET