Evropské LNG terminály narážejí na své limity, váznou i jednání o dodávkách s Katarem

Evropská unie se naplno pustila do nahrazování ruského plynu a sází zejména na LNG. Některé terminály na zkapalněný plyn na starém kontinentu jsou na hraně kapacity, v plánu je tak řada nových projektů. Zejména Německo usiluje o rychlou změnu orientace a chce rekordním tempem instalovat hned čtyři plovoucí terminály. Problémem však může být i zajištění dodatečných dodávek, zásadní jednání mezi Berlínem a Katarem o dlouhodobé smlouvě vázne.

Rusko loni poslalo do Evropy 155 miliard krychlových metrů plynu, zhruba čtyřicet procent jejích potřeb. Evropská unie v březnu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu předestřela ambiciózní plán snížit letos závislost na tomto dodavateli o dvě třetiny. Zásadní roli v tom má hrát zkapalněný plyn. Navzdory evropským ambiciózním infrastrukturním plánům ale odborníci zůstávají skeptičtí.

„K dispozici jednoduše není dostatek LNG na pokrytí poptávky. V krátkodobém horizontu to v Evropě způsobí tuhou zimu. Pro producenty to značí další LNG boom, ale přijde příliš pozdě na to, aby prudký nárůst poptávky uspokojili,“ uvedl podle webu Oilprice Kaushal Ramesh z energetické poradenské společnosti Rystad Energy. Dodal, že se tak dá čekat chronický nedostatek plynu a vysoké ceny. Brusel přitom chce, aby členské státy před zimou naplnily své plynové zásobníky aspoň z osmdesáti procent.

Evropané dostávají slevy, aby lodě nemusely čekat u terminálů

Jednotlivé evropské země se nyní snaží získat co nejvíce plynu z alternativních zdrojů. „Využití LNG terminálů v Evropě dosáhlo rekordních 76 procent jejich kapacity. Poláci a Litevci ve Svinoústí a Klajpedě se dostali na sto procent,“ napsal na Twitteru polský energetický analytik Wojciech Jakóbik.

Polská plynárenská společnost PGNiG tak dovezla v letošním prvním čtvrtletí o třetinu více zkapalněné suroviny než ve stejném období loňského roku. V dubnu připlulo podle webu S&P Global k evropským terminálům 114 lodí s LNG, o dvacet procent více než v březnu. Nejvíce do Španělska, které je s šesti terminály evropskou velmocí v regasifikaci, tedy opětovném zplyňování dodávek z kapalné podoby.

sinfin.digital