Exkluzivně od Mosulu: „Nefoťte tento dům!“

Info.cz nabízí další ze série exkluzivních textů redakčního spolupracovníka Pavla Novotného, který se právě pohybuje na bojištích kolem iráckého Mosulu. 

Jsou všude. Za městem i před ním. Na křižovatkách i v místech, kde si potkávají různé armády a milice. Checkpointy neboli kontrolní stanoviště. Na nich postávají ozbrojení muži v uniformách, kteří zpravidla zvážní, ba znervózní, pokud je chcete vyfotit. Což platí ve všech zemích i válkách. 

I v té nynější, irácké, kypí emoce a přetéká důležitost. „Pasy, průkazy!“ štěkl na nás hřmotný irácký voják, kterému se nelíbilo natáčení helikoptér kroužících nad rozbouřenou krajinou. Odešel s novinářskou kartou a nakonec se nechal obměkčit, přinutil nás ale k návratu o krok zpět. Na předchozí stanoviště jako v bizarní stolní hře. Také v Iráku proto novináři tráví na kontrolách dramaticky více času než při práci, za které je redakci platí. Základní emoce? Nuda a maskovaná rozmrzelost.

Checkpointy ale umí být i užitečné. Rovněž tady u Mosulu na nich lze podle uniforem, vlajek i řeči odhadnout, kdo se na dobývání města z područí Islámského státu podílí. A jak. 

Zdravotník iráckých speciálních sil

Cestou z kurdského Irbílu na odbočku do Nimrudu se nachází checkpointů hned několik, další se objeví ve směru na Mosul. Některé jsou od sebe vzdálené snad jen stovky metrů. V Bartelle, převážně křesťanském městě asi dvě desítky kilometrů od Mosulu, teď mnohde vlají prapory s portrétem čtvrtého chalífy Alího. Vidět je lze na kontrolních stanovištích, několika domech a vojenských autech. Neklamný znak, že tito muži jsou šíité. Stoupenci menšinové větvě islámu, kteří si Alího, bratrance i zetě Muhammada, považují po Bohu a prorokovi nejvíce. 

Z jejich uniforem ale není jasné, v koho věří. Jde totiž o vojáky pravidelné irácké armády, nejčastěji příslušníky speciálních sil takzvané „Zlaté divize“, kteří jsou na dobývání Mosulu nasazeni. A kteří podléhají převážně šíitské vládě v Bagdádu. „Míříme k sídlu mosulské televize a postupně vytlačujeme Islámský stát z města,“ pronesl komisně důstojník speciálních služeb z Bartelly, který nechtěl říci jméno. Jeho podřízení jsou obvykle sdílnější i spontánější a spatří-li novináře, často pyšně zvednou dva prsty na znamení vítězství. 

Iráčtí vojáci s praporem odkazujícím k šíitské víře

Problém je, že Mosul nyní drží sunnitští extremisté. A město před válkou také sunnitské bylo. Proto jej nesmějí dobývat šíitské milice, které existují vedle irácké armády. I tak teď ale do Mosulu vstupují šíité, byť v uniformách iráckých vojsk.

Z podobných důvodů hlídkují dále od Mosulu, ale blízko u Irbílu kurdští pešmergové. Vojáci autonomního iráckého Kurdistánu, kteří se sunnitskými Araby nemají nejlepší zkušenosti (což platí i naopak).

Pešmergové se k nám chovají vstřícně jistě i proto, že jak náš šofér, tak kolega-překladatel jsou Kurdové. Často se některý z nich nakloní do okénka a se šťastným i udiveným výrazem pronesou: „Češi?“ Také tito vojáci ale mají smysl pro řád a přísně žádají povolení, o kterých tuší, že buď neexistují nebo je lze sehnat jen těžko. Dosud ale nakonec vždy podlehli šarmu i naléhání našich průvodců a průjezd povolili.

Karl Bjorn

V okolí Mosulu působí i Američané a další západní poradci. Zdvořilý, takřka nezúčastněný Karl Bjorn ukázal směrem k jedné z budov a pronesl: „Nefoťte, prosím, tento dům.“ Pak prohodil pár zdvořilostních frází a nechal nás beze spěchu vyfotografovat vojenská vozidla. A odešel.

Bitva o Mosul se proměnila v sérii divokých šarvátek a zdá se, že do konce roku neskončí. Symbióza uniforem tedy nějaký čas přetrvá. Třeba přežije i v budoucnu, jakkoli spolu Kurdové a bagdádská vláda nevycházeli vždy dobře, ba přesně naopak. Otázkou na novou administrativu Donalda Trumpa zůstává, zda v kraji zůstanou i Američané, aby k symbióze přispěli.

SDÍLET
sinfin.digital