Exkluzivně od Mosulu: „Nefoťte tento dům!“

Pavel Novotný

Info.cz nabízí další ze série exkluzivních textů redakčního spolupracovníka Pavla Novotného, který se právě pohybuje na bojištích kolem iráckého Mosulu. 

Jsou všude. Za městem i před ním. Na křižovatkách i v místech, kde si potkávají různé armády a milice. Checkpointy neboli kontrolní stanoviště. Na nich postávají ozbrojení muži v uniformách, kteří zpravidla zvážní, ba znervózní, pokud je chcete vyfotit. Což platí ve všech zemích i válkách. 

I v té nynější, irácké, kypí emoce a přetéká důležitost. „Pasy, průkazy!“ štěkl na nás hřmotný irácký voják, kterému se nelíbilo natáčení helikoptér kroužících nad rozbouřenou krajinou. Odešel s novinářskou kartou a nakonec se nechal obměkčit, přinutil nás ale k návratu o krok zpět. Na předchozí stanoviště jako v bizarní stolní hře. Také v Iráku proto novináři tráví na kontrolách dramaticky více času než při práci, za které je redakci platí. Základní emoce? Nuda a maskovaná rozmrzelost.

Checkpointy ale umí být i užitečné. Rovněž tady u Mosulu na nich lze podle uniforem, vlajek i řeči odhadnout, kdo se na dobývání města z područí Islámského státu podílí. A jak. 

Zdravotník iráckých speciálních sil
sinfin.digital