Exkluzivně z Mosulu: „Mezi uprchlíky může být sebevrah.“

Zpravodaj Info.cz Pavel Novotný bezprostředně popisuje situaci v iráckém Mosulu a jeho okolí, kde se vede rozhodující bitva proti samozvanému Islámskému státu. Nabízíme další z jeho exkluzivních textů.

Trpělivě čekají za příkopem. Spolu se svými zvířaty. Děti se z nudy prohánějí prašnou planinou, strkají se, padají na zem. Ženy se sesedly do kruhu, rozdělaly oheň a připravují jídlo. Jako vždy a všude, kam tato skupina pastevců kdy přišla.

Sledujeme je z dálky. Vojáci nechtějí tyto pastevce pustit přes obranný val dozdobený střílnami. Muži vyjednávají, ženy čekají, děti spí nebo křičí.

Mosul

„Když přijdou, dáme jim najíst. Pak je rozvezeme do táborů,“ vysvětluje tiše Muzafar, který tu pešmergům velí. Ano, z atentátu strach má. „Snažíme se teroristickým útokům předejít. Už tady uprchlíci projdou osobní kontrolou, od nás pokračují k bezpečnostním expertům v táborech, kteří je registrují a snaží se získaná data ověřit,“ říká zamyšleně.

Muzafar

Ibrahím je napjatý, soustředěný. „Přišlo nás asi dvacet,“ ukazuje směrem k ležení pastevců. „Utekli jsme i přesto, že po nás Islámský stát střílel. Vždy jsme se ale od nich drželi dál. I proto, abychom se v jejich blízkosti nestali terčem bombardování,“ vysvětluje věcně muž, který přišel za skupinu uprchlíků vyjednávat. Ani on nechce mluvit o životě pod vládou Islámského státu. „Nezlobte se, část mé rodiny tam stále je,“ omlouvá se.

Ibrahím
Mosul

Jenže nedůvěra mezi oběma etniky je letitá, ba odvěká, a během bitvy o Mosul ještě roste. Kurdští vojáci vyprávějí příběhy o ženách i dětech, které nesou nálože a extremisté je odpalují na dálku. O iráckých teroristech, kteří zůstali ve vesnicích a napadají pešmergy i cizince ze zálohy. Arabská média pak opakují, že Kurdové z míst, která dobyli, vyhánějí sunnitské Araby.

Pravda je, že Kurdové, kteří mají na severu Iráku fakticky nezávislý stát, arabské uprchlíky přijímají, byť nejraději křesťany. Podle informací z diplomatických zdrojů ale Kurdové zadržují až devět tisíc Arabů, které podezřívají ze spolupráce s Islámským státem. Věznice praskají ve švech, není prý dost cel ani soudců.

Hranice se strážními věžemi, kulometnými hnízdy a příkopem totiž nedělí Kurdy od Islámského státu. Za opevněním pešmergů je... irácká armáda, převážně arabská a řízená z Bagdádu. „Příkopy jsme tu vykopali proto, aby se extremisté už nikdy nevrátili,“ dušuje se major Muhammad z kurdské základny v Bašice. Otázkou je, jak široký je v Muhammadově mysli pojem extremista.

 

 

SDÍLET
sinfin.digital