Exkluzivně z Mosulu. Reportérka Lenka Klicperová doprovázela irácké vojáky

Lenka Klicperová

Nad Mosulem se kupí černý dým neomylně označující místo, kde vybouchlo auto naplněné výbušninami. Nejoblíbenější zbraň takzvaného Islámského státu v posledních letech. 

Je to zvláštní pocit, být konečně ve městě, které je více než dva roky nervovým centrem Islámského státu v Iráku. Spolu se mnou a mými kolegyněmi Jarmilou Štukovou a Markétou Kutilovou sedí v autě také Lokman Ramzi, mladík, který pro nás pracuje jako překladatel. Je z Mosulu. Nebyl ve městě od chvíle, kdy město v červnu 2014 zabrali islamisté. „Je to hodně zvláštní pocit i pro mne, být zase tady. Ale musím říct, že mám strach,“ říká bez obalu Lokman. Je taky čeho se bát.

Projíždíme hlavní silnicí po mosulské čtvrti Gogjali, kde se ještě před několika dny odehrávaly střety mezi iráckými speciálními silami a ozbrojenci IS. Do Mosulu se irácká armáda probojovává od začátku operace 17. října. Jedné z největších bitev minimálně za posledních třicet let se účastní několik vojenských složek, hlavní silou je právě irácká federální armáda opírající se o tzv. Golden Division, speciálně vycvičenou jednotku dobře vybavenou zbraněmi. Na jejich nedostatek si naopak neustále stěžuje kurdská pešmerga (ozbrojené síly autonomního iráckého Kurdistánu). Ta měla za úkol dobývání vesnic ležících zejména na východním okraji města. Západní pláně za Mosulem mají na starosti šíitské milice Hašd aš-Šaabí.

„Je to hodně zvláštní pocit i pro mne, být zase tady. Ale musím říct, že mám strach.“

sinfin.digital