Exkluzivně z předměstí Mosulu: Město duchů

O poničený oltář kdosi opřel obrazy Marie s Ježíšem, cesta k němu je zasypaná střepy a sutinami. Některé lavice shořely stejně jako vchod do kostela, jiné žár přežily. Plamen se ovšem podepsal na zdech, uvnitř chrámu je vlhko a tma. Kdosi zvedl trnovou korunu a položil ji na podstavec pro Bibli.

Stojíme před kostelem Sv. Jiří ve městě Bartella, které leží asi dvacet kilometrů od iráckého Mosulu. A kde téměř dvě tisíciletí žili křesťané. V noci ze šestého na sedmého srpna se téměř všichni vydali na cestu – putovali do kurdskému Irbílu nebo hlavního města Bagdádu. Město poté bez výstřelu obsadili extremisté z Islámského státu, kteří dali hrstce zbylých křesťanů na výběr: buď konvertovat k islámu, nebo platit roční daň z hlavy ve výši dvou set dolarů. Třetí možností byla smrt, obvykle mečem.

Město Bartella vzdálené asi dvacet kilometrů od Mosulu

Před měsícem vládní vojáci, co do víry nejčastěji muslimové, dobyli Bartellu zpět. Vyhnali Islámský stát, to ale nestačí. Uprchlíci, kteří neodešli ze země, zatím zůstávají v beženeckých táborech nebo u příbuzných.

„Zatím se nevrátil jediný člověk. Nejprve jim musíme pro cestu zpět připravit podmínky, okamžitě po osvobození jsme začali s čištěním ulic,“ vypráví starosta Muhammad Fathij, který právě dohlíží na úklidovou četu. A kdy by se mohli lidé do Bartelly vrátit? „Musejí mít tři jistoty: bezpečnost, alespoň základní služby a pomoc ze zahraničí,“ vypočítává Muhammad Fathij.

Město Bartella ležící asi dvacet kilometrů od Mosulu

Teď Bartella vyhlíží jako po epidemii. Prázdnými ulicemi se prohání prach pronásledovaný cáry starých závěsů, jen po hlavní silnici vedoucí krajem města jezdí vojáci v obrněných vozech do bitvy o nedaleký Mosul. Ještě tak neměl kdo strhnout nebo přemalovat nové názvy ulic, které tu vyznačil Islámský stát. „Ulice mučedníka Abú Chattába“, hlásá nápis na jedné ze zdí, další název pak upomíná na památku „Abú Umara Ostřelovače“.

„Zatím se nevrátil jediný člověk. Nejprve jim musíme pro cestu zpět připravit podmínky, okamžitě po osvobození jsme začali s čištěním ulic."

V Bartelle nežijí její obyvatelé, pro tuto chvíli se zde ale zabydleli vojáci, dokonce i několik amerických, kteří tu zřejmě slouží jako poradci. Major irácké armády chce zůstat v anonymitě, podle znaků je ze speciálních jednotek, které patří podle všeho k nejspolehlivějším. „Mnoho vůdců Islámského státu odešlo do Sýrie, ale zbylé bojovníky v Mosulu lze stále počítat na tisíce,“ říká irácký důstojník. „Co se týče šéfa islámského státu Abú Bakra Bagdádího, ten možná není přímo v Mosulu, ale někde v jeho okolí asi ano,“ dodává.

Bartella je tedy v rukou vlády a bitva o její ulice už skončila. Byť nedávno, což dokazují prázdné nábojnice pohozené ve štěrku. Mosul na mír teprve čeká a podle všeho to nebude zítra. „Boje v ulicích se podle očekávání zkomplikovaly. Co bylo v Bartelle snadné, je v Mosulu vážný problém,“ konstatuje irácký major.

SDÍLET
sinfin.digital