Extrémně vysoké teploty za polárním kruhem. V Arktidě je o 20 stupňů více než obvykle

Na Arktidě se děje něco mimořádně neobvyklého. Za polárních nocí, jaké tam nyní panují, slunce nevychází. Měla by tam být obrovská zima. Jenže Dánský meteorologický institut zaznamenal teploty o 20 stupňů vyšší než je obvyklý průměr v tomto období.

Mořské ledy by se měly v tuto dobu zvětšovat a tloustnout. Jenže v Arktidě je letos teplo. Odborníci se shodují, že dochází k něčemu zvláštnímu.

Klima nad Arktidou
Led v Severním ledovém oceánu

Dánský meteorologický institut zaznamenal, že teploty jsou o 20 stupňů vyšší, než je na území nad 80. severní rovnoběžkou obvyklé. 

Mark Serreze tvrdí, že se děje něco neobvyklého. Teplejší je také oceán. „V některých lokalitách Severního ledového oceánu je teplota o 4 stupně vyšší než je obvyklé, to je docela šílené," míní.

Taková situace nastává už druhý rok za sebou. Loni teploty dosáhly bodu tání během bouře, která přivála do regionu teplý vzduch.

Průměrné teploty nad 80. severní rovnoběžkou
Rozsah ledovců na severní polokouli

Teplé počasí by nastartovalo další tání arktického ledu, ten by dosáhl svého minima. Teploty v Arktidě se mohou měnit rychle, zaznamenané teploty ale zapadají do trendu minulých let a předpovídají do budoucích let další změny.  

Video mapující teplotní změny ve světě

SDÍLET
sinfin.digital