Fanoušci Clintonové sbírají peníze. Budou se přepočítávat hlasy?

Donald Trump dává dohromady svůj tým a mírní svá prohlášení, která řekl během vyhrocené prezidentské kampaně. Stoupenci Hillary Clintonové zatím shánějí peníze na to, aby mohli nechat přepočítat hlasy ve třech státech. Během jednoho dne vybrali přes dva miliony dolarů. 

Původně to byla rivalka Clintonové. Teď Jill Steinová ze Strany zelených sbírá peníze, aby demokratce případně pomohla. Clintonová totiž, co se týče počtu hlasů, vede o více než dva miliony. Donald Trump ale vyhrál v počtu volitelů, a tak se stal vítězem voleb.

Steinová uspořádala sbírku na přepočítání hlasů. Žádost o nový součet ve Wisconsinu stojí dva miliony dolarů. Peníze se jí podařilo získat za méně než jeden den.

Výsledky by chtěla zpochybnit ve třech státech - Wisconsinu, Michiganu a v Pensylvánii, kde si Donald Trump vedl lépe, než se očekávalo, uvedl Guardian

O 2 miliony hlasů více. Napadne Clintonová volby?

„Tyto záležitosti by se měly vyšetřit před tím, než budou volby úředně ověřeny,“ řekla.  „Zasloužíme si volby, kterým můžeme důvěřovat,“ dodala Steinová v prohlášení.

V Michiganu a Wisconsinu se čas krátí, ve Wiscosinu je termín už tento pátek, příští středu vyprsí čas v Michiganu a v Pensylvaniii čas už vypršel. V pondělí je poslední šance podat žádost k soudu.

Na přepočet ve všech třech státech by Steinová dohromady potřebovala šest až sedm milionů dolarů. Peníze potřebuje na zaplacení právníků a lidí, kteří by na přepočet dohlíželi. Vzhledem k tomu, jak rychle se jí podařilo získat zmíněné dva miliony dolarů, nebude pravděpodobně problém získat i další finanční prostředky.

Aktivisté či akademici spekulují nad tím, jak by k manipulaci s hlasy došlo. Profesor Halderman z University of Michigan řekl, že manipulace s výsledky by možná byla.

Volební přístroje sice nejsou během voleb připojeny k internetu. Ale jsou naprogramovány už před tím, informoval New York Times. „Pokud by útočníci mohli modifikovat software tím, že by do něj přenesli malware, přístroje dají jakoukoliv odpověď,“ napsal.  

Steinová se chce ujistit, že výsledky voleb jsou pravdivé. Zdůraznila, že ji nejde o to, aby zvítězil jiný kandidát.  

Donald Trump prohlásil, že pokud by výsledky závisely na celkovému počtu hlasů, který kandidát získal, vedl by kampaň jinak a vyhrál by s přehledem. 

Tým Clintonové se ke snahám o přepočet hlasů zatím nevyjádřil.

SDÍLET
sinfin.digital