Fatální selhání německých úřadů? Masakr kamionem, při kterém zemřela i Češka, se prý vůbec nemusel stát

HalfPageAd-1

ČTK, abe

28. 03. 2017 • 19:20

Berlínského atentátníka Anise Amriho bylo možné zatknout předtím, než zaútočil na vánoční trh v německé metropoli. Je o tom přesvědčen německý ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU), který to řekl vyšetřovací komisi zemského sněmu v Severním Porýní-Vestfálsku. Teroristický útok spáchaný ve jménu takzvaného Islámského státu si v prosinci v Berlíně vyžádal 12 obětí, včetně jedné Češky. Další desítky lidí utrpěly zranění.

Mobile-rectangle-3

Německé úřady se po útoku dostaly do podezření, že v případě Amriho nepostupovaly dost důsledně. Už před útokem ho sice považovaly za potenciálně nebezpečného a několik měsíců ho také sledovaly, nakonec ale kvůli nedostatku důkazů sledování zastavily. Vrátit ho zpět do Tuniska, odkud pocházel, se jim nepodařilo.

Možná pochybení bezpečnostních složek a politiků zkoumá vyšetřovací komise v Severním Porýní-Vestfálsku, kde se Amri vedle Berlína nejčastěji zdržoval.

De Maiziére před ní tvrdil, že Amriho bylo možné zatknout nejpozději loni v říjnu, poté co Tunisko potvrdilo jeho totožnost. Úřady podle něj měly dobré důvody, aby v tu chvíli požádaly soud o udělení vazby. „Nikdo se o to ale ani nepokusil,“ uvedl podle německých médií ministr.

List Bild am Sonntag o víkendu napsal, že kriminalisté v Severním Porýní-Vestfálsku už loni v březnu zdejší ministerstvo vnitra upozornili, že by Amri mohl plánovat teroristický útok. Ministerstvo vnitra, které vede Ralf Jäger ze sociální demokracie, jakékoliv pochybení popírá.

Případ je zajímavý i politicky, protože Severní Porýní-Vestfálsko, které je nejlidnatější spolkovou zemí, v květnu čekají zemské volby. V zemi vládne sociální demokracie v koalici se Zelenými a pokud by se ukázalo, že tamní úřady v případu Amriho neučinily vše, co bylo v jejich silách, mohlo by to podle pozorovatelů mít dopady na výsledky hlasování.

SDÍLET

Billboard-bottom-1