Fico znovu v čele. Jeho straně ale klesá popularita

Slovenský premiér Robert Fico dnes obhájil post předsedy své strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), v jejímž čele stojí od jejího vzniku v roce 1999. Rozhodli o tom delegáti sněmu Směru-SD. Fico při hlasování neměl protikandidáta. Ve vedení nejsilnější politické strany na Slovensku, která ale čelí poklesu popularity na dlouhodobé minimum, se změnili i zástupci na postech dvou místopředsedů.

Fico je nejdéle sloužícím slovenským premiérem, nyní stojí v čele třetí vlády. Směr-SD dominoval hlavně ve volbách v roce 2012, kdy dostal 44,4 procenta hlasů a vytvořil jednobarevnou vládu. V letošních volbách ale strana přišla o většinu ve sněmovně, byť volby vyhrála se ziskem 28,28 procenta hlasů a složila koaliční kabinet. Podle posledního průzkumu agentury Focus preference Směru-SD klesly na 23,3 procenta.

Jak jsou na tom Slováci v porovnání s Čechy

Fico v projevu před delegáty hovořil o potřebě prosazovat levicovou politiku a zaměřit se na pracující lidi. "Rok 2017 musí být rokem, kdy nás musejí zajímat naši lidé, hovořím o občanech Slovenska. Nejprve naši lidé, naše problémy," řekl Fico. Varoval před řešením abstraktních lidsko-právních témat či před vytvářením exkluzivních podmínek pro migranty.

Slovenský premiér dlouhodobě odmítá přerozdělování migrantů v EU na základě povinných kvót, rezervovaně se staví také například k možnosti zavedení registrovaných partnerství osob stejného pohlaví.

SDÍLET
sinfin.digital