Filipíny si notují s Ruskem. Prezident Duterte viní Západ ze šikany a pokrytectví

Filipinský prezident Rodrigo Duterte se při schůzce se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem ostře vymezil proti západním státům. Spojeným státům podle něj v rámci alianci nelze důvěřovat. Státníci se sešli v rámci summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Peru. 

Duterte se přitom v posledních týdnech několikrát pochvalně vyjádřil na adresu nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Putin ale při schůzce ujistil, že hodlá politiku Filipín odklánět od USA. „V minulosti jsem se ztotožňoval se západním světem. Ale v poslední době vidím, jak západní národy šikanují malé země, a nejenom to, jsou pokrytecké," prohlásil Duterte.

Západní země a zejména USA podle filipínského prezidenta zasahují do konfliktů ve světě, protože sledují vlastní zájmy.

Putin mu pogratuloval ke květnovému zvolení a ocenil, že se mu za krátkou dobu podařilo vybudovat důvěru mezi Filipínami a Ruskem.

„V minulosti jsem se ztotožňoval se západním světem. Ale v poslední době vidím, jak západní národy šikanují malé země, a nejenom to, jsou pokrytecké."

Duterte se obrací k Rusku podobně jako k Číně, kterou Filipíny považovaly ještě donedávna za soupeře, upozornila agentura Reuters. Před odjezdem na summit do Peru prohlásil, že možná bude následovat Rusko a odstoupí od členství v Mezinárodním trestním soudu (ICC). Nelíbí se mu, že jej svět kritizuje za neúprosnou válku, jakou ve své zemi zahájil proti drogovému podsvětí. Řekl také, že pokud se Čína s Ruskem rozhodnou vytvořit „nový světový pořádek", bude první, kdo se připojí.

V rozhovoru s televizí Al-Džazíra filipínský prezident kritizoval Západ také kvůli jeho uprchlické politice. Nejprve prý západní země prosazují témata lidských práv, ale jakmile přijde na řadu přijetí těch, kdo prchají z konfliktů, začnou lidi odmítat. „Zůstaňte tam, my postavíme zeď a položíme mezi sebe a vás ostnatý drát. A najednou těm pokrytcům hledíme z očí do očí," řekl Duterte. Filipíny jsou podle něj připraveny uprchlíky přijmout, dokud "nebudou po okraj naplněny". „Sem mohou vždycky přijít, všechny je uvítám," řekl prezident v rozhovoru, který poskytl ještě na Filipínách. Jak je jeho stomilionová země ale schopná se o příchozí postarat, nerozváděl.

SDÍLET
sinfin.digital