Fotbalová tragédie a dalších 6 věcí, které jste nevěděli o nástupci euroskeptika Farage

Protiimigrační a euroskeptická britská strana UKIP má nového lídra. Dnes se jím stal europoslanec Paul Nuttall, který ve funkci nahradí charismatického předáka Nigela Farage. 

Kdo je Paul Nuttall?

-        Vystudoval tělesnou výchovu a sport a historii se specializací na období britských dějin v době vlády krále Eduarda VII. v letech 1901 až 1910. Než se stal politikem, historii přednášel na několika britských univerzitách. 

-        V roce 2002 kandidoval za britskou Konzervativní stranu v místních volbách. O dva roky později vstoupil do UKIP a v roce 2009 byl za ni zvolen do Evropského parlamentu. Nastoupil jako její nejmladší europoslanec. V roce 2010 se stal místopředsedou strany a pravou rukou jejího charismatického lídra Nigela Farage. 

-        Je zastáncem tzv. tvrdého brexitu, tedy úplného a bezpodmínečného odchodu Spojeného království ze struktur EU včetně vnitřního trhu EU. 

-        Stranu UKIP chce sjednotit. „Je to nový začátek, stranu znovu sjednotíme a skončíme se spory,“ řekl po svém zvolení v Londýně. Nuttall je již třetím šéfem UKIP za poslední tři měsíce. V říjnu po pouhých 18 dnech ve funkci rezignovala Diane Jamesová a její možný nástupce Steven Woolfe pak při hádce europoslanců UKIP ve Štrasburku utrpěl za dosud nejasných okolností zranění hlavy a následně oznámil, že UKIP opouští. UKIP je v současnosti vnitřně rozdělená, potýká se s finančními těžkostmi a také hledá smysl své existence, protože takzvaného brexitu už v červnovém referendu dosáhla. 

Nový vrchní euroskeptik. Farage v čele UKIP střídá Paul Nuttall

-        Obdivuje Vladimira Putina a má vazby na nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

-        Prosazuje trest smrti pro vrahy dětí a sériové vrahy a chtěl by, aby o tom mohli rozhodovat občané v referendu. Je proti potratům, popírá důsledky klimatické změny a chtěl by zavést zákaz nošení muslimských burek na veřejnosti. 

-        V roce 1989 byl na fotbalovém stadiónu Hillsborough v anglickém městě Sheffield, kde došlo k největší sportovní tragédii v dějinách Británie. Při tlačenicích mezi fanoušky tu bylo ušlapáno téměř sto lidí a dalších 700 bylo zraněno.

Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP)

UKIP je pravicová, euroskeptická strana ve Velké Británii, která vznikla v roce 1993. Jejím hlavním programem je vystoupení Spojeného království z EU. Jejím nejvýraznějším představitelem je Nigel Farage, který stranu vedl v období 2010-2016 a předtím od 2006 do 2009. Strana byla vidět ve volbách do Evropského parlamentu a v roce 2014 v těchto volbách v Británii zvítězila.
SDÍLET
sinfin.digital