Francie zrychlí přijímání uprchlíků. Těm, kteří jdou jen za prací, ale vystaví stopku

Lucie Bednárová

07. 08. 2017 • 22:30

Rychlejší vyřizování azylových žádostí a efektivnější boj s nelegální pracovní migrací. Tak by v příštích dvou letech měla vypadat migrační politika Francie, kterou narýsoval francouzský prezident Emmanuel Macron společně se svým ministrem vnitra Gérardem Collombem. Přísnější opatření jsou podle mnohých obrannou reakcí na klesající Macronovu oblibu mezi Francouzi a jeho voliči. Ta se v červenci propadla o 10 procentních bodů. Humanitární organizace odhadují, že v letošním roce do Francie zamíří kolem 100 tisíc lidí. Přicházet mají hlavně přes Itálii. 

Francie zůstane vždycky otevřená lidem, kteří prchají před válkou a pronásledováním, avšak před ekonomickými migranty, tedy těmi, co do země přicházejí kvůli práci, se uzavře. Ve víkendovém rozhovoru pro Journal du Dimanche to prohlásil francouzský ministr vnitra Gérard Collomb. V příštím roce by podle něj mělo do země přijít dalších 3500 migrantů, kteří mají nárok na azyl. V roce 2018 se k nim přidají další čtyři tisíce.

Pomoct by tomu měl mj. nový zákon, na kterém vláda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v těchto dnech pracuje. Legislativa by měla výrazně urychlit proces schvalování žádostí o azyl ze současných čtrnácti měsíců na šest. Stát zároveň plánuje rozšířit dočasné ubytovací kapacity pro žadatele o azyl. O tom již minulý týden mluvil přímo Macron, který slíbil, že se ve Francii již nebude opakovat situace, kdy tisíce migrantů „tábořily“ na ulicích.

Taková provizorně zřízená tábořiště bylo možné spatřit na předměstích velkých měst včetně hlavního města Paříže. Reportérky INFO.CZ měly letos na jaře možnost navštívit „divoký“ tábor na pařížské periferii La Chapelle, kde v těsně blízkosti vedle sebe žily početné skupiny migrantů z Afghánistánu a Jižního Súdánu či Eritrey. Podobný nelegálně zřízený tábor existoval také u metra Stalingrad. I přesto, že úřady a policie provizorní tábořiště opakovaně zrušily, migranti se do nich začali znovu stahovat. Naposledy pařížské radnici došla trpělivost v červenci a tábor v La Chapelle násilně vyklidila. Přibližně dva tisíce migrantů převezla do azylových center.

3438122:article:true:true:true

Migranti se ve velkém počtu začali v posledních měsících vracet také do míst u severofrancouzského přístavu Calais, kde v minulosti existoval „divoký“ tábor Džungle. Odhadem v něm loni koncem října žilo až deset tisíc lidí. Úřady tábořiště o měsíc později srovnaly se zemí a migranty rozvezly do azylových center po celé zemi. Humanitární organizace a správní úředníci odhadují, že se nyní v oblasti nachází kolem 600 migrantů. Město jim slouží jako základna, odkud se snaží nelegálním způsobem dostat přes kanál La Manche do Velké Británie. Macronova vláda i proto na konci minulého měsíce slíbila, že otevře v blízkosti Calais dvě nová střediska pro uprchlíky. Centra dohromady nabídnou 300 míst a hygienické zázemí.

Macron minulý týden uvedl, že země ještě toto léto vytvoří v Libyi registrační střediska neboli hotspoty pro migranty, v nichž by úředníci prověřovali žadatele o azyl. V Libyi, kde chaotická politická situace nahrává pašerákům lidí, se nyní nachází 800 tisíc až milion uprchlíků. Francouzští úředníci budou vysláni i do stávajících registračních středisek v Itálii, kam většina migrantů z Libye směřuje.

Nová opatření, s nimiž prezident Macron přichází, mají podle mnohých jeden hlavní cíl: zastavit propadající se preference. Ve zmiňovaném rozhovoru to připustil i ministr vnitra Collomb. Od května, kdy se Macron ujal funkce hlavy státu, totiž jeho popularita klesla o deset procentních bodu. Podle průzkumu institutu Ifop jeho práci na konci července schvalovalo 54 % lidí. Některé francouzské a bruselské deníky proto hovořily o „srážce s realitou“, které musí nyní nový prezident čelit.

„Macronova obliba není nijak výjimečná a pokud ji za stejné období srovnáte s jeho předchůdci v úřadě, tak se o mnoho neliší. O pokračující euforii, kterou Francouzi zažívali v období prezidentských voleb, bych proto nemluvil,“ řekl v nedávném rozhovoru pro INFO.CZ francouzský politolog Julien Navarro.

 

 

SDÍLET

Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách