GALERIE: 100 let od bolševického převratu. Rudé náměstí zaplnili vojáci i legendární technika

07. 11. 2017 • 13:06

Na moskevském Rudém náměstí se dnes konala vojenská přehlídka na počest 76. výročí vojenského pochodu z válečného roku 1941. Slavnostní akce se zúčastnilo zhruba 5000 lidí. Informovala o tom na svém webu ruská televizní stanice Pervyj kanal.

Na dnešek připadá také 100. výročí bolševického převratu, který do dějin vstoupil pod názvem Velká říjnová socialistická revoluce a který si již Rusové příliš nepřipomínají. U příležitosti výročí revoluce se ale konal pochod v roce 1941. Vojáci pak odcházeli rovnou do bojů na frontě.

Po hlavním náměstí metropole dnes pochodovali mimo jiné studenti vojenských učilišť, příslušníci kavalérie nebo rota čestné stráže. Na akci nechyběli ani váleční veteráni, kteří na rozdíl od minulých let sledovali přehlídku z tribun. Mezi nimi byli i účastníci tehdejšího pochodu v prvním roce války proti nacistům.

Armáda kromě dobových uniforem předvedla i vojenskou techniku z dob druhé světové války. Hlavní atrakcí byl legendární tank T-34, který tehdy patřil mezi nejlepší střední tanky na světě. Diváci si dále mohli prohlédnout slavné raketomety BM-13, známé pod názvem Kaťuša nebo sovětské nákladní automobily GAZ-AA.

Před začátkem vojenské přehlídky zhlédli návštěvníci rekonstrukci některých nejslavnějších bitev ruských dějin. Samotná přehlídka pak trvala zhruba 25 minut, tedy stejnou dobu jako pochod v roce 1941. Na jejím konci účastníci položili věnce k pomníku neznámého vojína.

Vojenské přehlídky v rámci oslav výročí pochodu z roku 1941 se v Rusku konají od roku 2003.

Přehlídka, která se v Moskvě konala 7. listopadu 1941, má pro Rusy velký symbolický význam. Jednalo se o vůbec první vojenský pochod v Rusku od vypuknutí druhé světové války a jeho cílem bylo posílit morálku sovětských jednotek v boji proti německé armádě, která tehdy byla už jen několik desítek kilometrů od Moskvy. Armáda tehdy předvedla stovky děl, tanků a bojových vozidel. Kvůli hustému sněžení chybělo pouze letectvo.