Gesto bankrotující Venezuely. Zatopenému Texasu nabízí miliony dolarů

Venezuela dnes nabídla pomoc obyvatelům amerických států Texas a Louisiana, které v těchto dnech sužují ničivé záplavy. Podle agentury AP oznámil venezuelský ministr obrany Jorge Arreaza, že vláda dá na pomoc až pět milionů dolarů (asi 110 milionů korun). Venezuela se už několik let nachází v hluboké ekonomické krizi a s USA má napjaté vztahy, naposledy minulý týden Washington na venezuelský režim uvalil další finanční sankce.

Šéf venezuelské diplomacie podle deníku El Nacional dnes oznámil, že Venezuela "dá k dispozici vše, co nyní může poskytnout, včetně materiální pomoci či záchranářů". Dodal, že země dá na pomoc také pět procent z prodejů ropné firmy Citgo. Tato společnost, jejímž většinovým vlastníkem je venezuelská státní ropná firma PDVSA, sídlí v americkém Houstonu ve státě Texas a záplavami prý postižena nebyla.

Uganda zřídila inkvizici kvůli pornu. Může prý za homosexualitu a incest, vláda za něj chce zavírat

Venezuela je sama už několik let v ekonomické krizi, v níž se tamním obyvatelům nedostává základních potravin a léků. Opozice a mnozí ekonomové viní z krize socialistickou politiku venezuelské vlády, která kromě toho v zemi zavádí autoritářské způsoby. Někteří to označují jako diktaturu, včetně USA, které kvůli tomu na tamní režim uvalily několikery sankce.

USA zavedly minulý týden sankce i na firmu Citgo, která mimo jiné provozuje v USA mnoho benzínových čerpacích stanic. Zakázáno má vyplácení dividend a podílů na zisku do Venezuely, jinak ale může v USA nadále fungovat, včetně získávání krátkodobých úvěrů.

SDÍLET
sinfin.digital