Glyfosát je méně rakovinotvorný než uzeniny, vzbudil poprask francouzský senátor

rok

15. 05. 2019 • 09:00

Parlamentní zpráva, jejíž zpravodaj šokoval svými výroky veřejnost, se nebezpečností glyfosátu vůbec nezabývala. Francouzi se nyní ptají, kolik peněz politikovi obhajujícímu zřejmě karcinogenní látku jeho výrobce zaplatil.

„Na otázku, zda je glyfosát karcinogenní, je odpověď ne. Je méně karcinogenní než uzeniny nebo červené maso, které zakázané nejsou,“ prohlásil v rozhovoru pro list La Dépêche du Midi francouzský senátor Pierre Médevielle.

Shodou okolností se jen o pár hodin později ve světových médiích objevila zpráva o pokutě tři miliardy dolarů pro německý chemický koncern Bayer. Firma ji dostala kvůli svému herbicidu Roundup, který obsahuje glyfosát a podle soudu vedlo jeho používání k rakovině amerického manželského páru.

Více než vstřícný postoj ke glyfosátu, jenž považuje za pravděpodobně rakovinotvorný i Světová zdravotnická organizace (WHO), zaujal přitom jeden ze čtyř zpravodajů parlamentní komise pro hodnocení činnosti státních zdravotnických agentur.

Míchal fakta s osobními názory

Některá francouzská média proto senátorův výrok převzala s tím, že jde o výňatek parlamentní zprávy, která bude zveřejněna ve čtvrtek. To se ale brzy ukázalo jako omyl a senátorovi kolegové se od jeho názoru distancovali: „Žádné stanovisko ke škodlivosti glyfosátu nezaujímáme, protože glyfosát nebyl předmětem poptávky,“ citoval deník Le Monde komunistického senátora a dalšího z parlamentních zpravodajů Pierra Ouzouliase.

Na pravou míru musel povahu chystané parlamentní zprávy uvádět i poslanec Cédric Villani z vládního hnutí Republika vpřed!, který je sám k používání glyfosátu kritický. „Lituji, že senátor vyvolal zmatek svými předčasnými výroky, ve kterých smíchal elementy zprávy s osobními názory,“ rozčiloval se s tím, že televize BFM už mluvila o „výbušné zprávě“.

Médevielle vzápětí v pondělí obvinil novináře, že na něj nastražil „past“ aby získal zajímavé vyjádření. Ten to ale odmítl: „Schůzku jsem nahrával a nakonec jsem ho požádal o souhlas s použitím citací. Nebyla to žádná past nebo podvod,“ stál si za svém šéfredaktor listu Lionel Laparde.

Glyfosát v pracích prášcích?

Médevielle také v rozhovoru řekl, že „žádná vědecká studie ve Francii, ani v Evropě, ani ve světě nedokazuje rakovinotvornost glyfosátu“. Skutečnost je ale poněkud jiná – studie až dosud nebyly schopny dokázat kauzalitu mezi vystavením pesticidu v reálných podmínkách a propuknutím chronických onemocnění. Od roku 2015 je nicméně glyfosát podle Mezinárodního centra pro výzkum rakoviny považován za „pravděpodobně karcinogenní“, ke stejnému závěru pak došly analýzy vycházející z dat vícero epidemiologických studií.

Zcela úsměvné se pak jeví další senátorovo tvrzení, podle něhož se glyfosáty přidávají do pracích prášků, aby se vyčistily kanalizace. Senátor za středovou stranu UDI si tak uřízl pořádnou ostudu a vyvolal spekulace o tom, kolik mu firma Monsanto (výrobce herbicidu Roundup) za jeho výroky zaplatila.

O tom, že společnost ve Francii silně lobbuje, svědčí i před pár dny odhalený tajný dokument, v němž si Monsanto nechala zpracovat profily více než dvou stovek politiků, úředníků a novinářů, aby si zmapovala jejich postoje k případnému zákazu glyfosátu. Shromažďování osobních údajů politické povahy bez souhlasu dotyčných ale zákon zakazuje.

SDÍLET