Hackerský útok na Německo může být součástí širší ofenzívy proti EU, varuje expert

Útok na počítačové sítě německé vlády může být součástí velké organizované ofenzívy proti evropským státům. Upozornil na to expert americké bezpečnostní společnosti FireEye. V Berlíně se dnes kvůli útoku, který podle expertů přišel z Ruska, mimořádně sejde výbor Spolkového sněmu pro kontrolu tajných služeb i výbor pro digitalizaci.

„Několik měsíců pozorujeme, že (ruská skupina) APT28 cíleně napadá ministerstva zahraničí a obrany v Evropské unii a snaží se získat přístup do chráněných systémů,“ uvedl Read.

Právě dvojice těchto ministerstev se podle německých médií dotkl i útok na spolkovou republiku. Hackerům se při něm podařilo dostat do speciálně zabezpečené sítě německé vlády, která slouží k výměně informací mezi vládními i bezpečnostními úřady. Podle ministerstva vnitra se útok, který mohl trvat až rok, podařilo dostat pod kontrolu.

Ministr Stropnický: Stojíme jednotně za Babišem, s komunisty se na něčem shodnu

Německé úřady - stejně jako instituce dalších zemí - čelily hackerským útokům i v minulosti. Například v roce 2015 se terčem stal Spolkový sněm. Za tímto i nynějším útokem podle německých bezpečnostních činitelů stojí nejspíš ruští hackeři ze skupiny APT28.

KOMENTÁŘ: Volba Žantovského není náhoda, ale odraz měnících se poměrů. A varování pro ČSSD

Americký expert Read je přesvědčen o tom, že APT28 není žádná běžná hackerská skupina, která si chce jen vydělat peníze. Výběr cílů, použité metody i výdrž skupiny jsou podle něj jasné indicie svědčící o tom, že je financována státem a spolupracuje se státními úřady. Jaká tajná služba za APT28 stojí, není ještě jasné, ale podíl ruských úřadů na její činnosti považuje Read za jistý. Ruští činitelé dlouhodobě takové aktivity popírají.

Spolková vláda registruje denně asi 20 vysoce specializovaných útoků na své počítače. Zhruba za jedním útokem týdně stojí podle ní tajné služby.

SDÍLET
sinfin.digital