Hamás pokračuje ve vyklízení pozic, předal kontrolu nad hranicemi v Gaze palestinské samosprávě

Islamistické hnutí Hamás, které dosud vládlo v Pásmu Gazy, předalo kontrolu svých hranic s Egyptem a Izraelem představitelům Západem uznávané palestinské samosprávy, která vládne na Západním břehu Jordánu. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Hamás, který Spojené státy, Evropská unie a Izrael označují za teroristickou organizaci, se začátkem října v Egyptě domluvil s vládou Fatahu Mahmúda Abbáse, kterou Západ uznává, že jí předá administrativní kontrolu nad pásmem.

Hamás vyhrál v roce 2006 volby na palestinských územích, ale vláda, v níž byl zastoupen, nezískala mezinárodní důvěru a rozpadla se. V bojích mezi Fatahem a Hamásem pak zvítězil v Pásmu Gazy a od roku 2007 mu vládl. Oslabila ho ale izraelská a egyptská blokáda, několik konfliktů s Izraelem a mezinárodní izolace, která ho podle expertů přivedla k uzavření dohody s Fatahem.

Nečekaný sňatek na Blízkém východě. 6 hlavních důsledků smířování Hamásu s Fatahem

Izrael a Spojené státy se k dohodě o sjednocení palestinské vlády staví skepticky a upozorňují na to, že Hamás proti Izraeli bojoval ve třech válkách od roku 2007 a že se odmítá vzdát svého ozbrojeného křídla.

Představitelé palestinské samosprávy podle svědků převzali kontrolu nad přechody Erez a Kerem Šalom na hranici mezi Gazou a Izraelem a na egyptské hranici nad přechodem Rafáh. Příslušníci Hamásu z místa odjeli i se svou technikou.

Češka, kterou chtěli věznit v KLDR: Chyběl krůček, popravuje se i za protirežimní telefonát

Izrael z bezpečnostních důvodů zavedl na hranici s Gazou přísná opatření a v zásadě zakázal export z enklávy. Hranice mezi Gazou a Egyptem zůstala v posledních letech uzavřená, jelikož Káhira viní Hamás z podpory islamistických radikálů na Sinajském poloostrově. Hamás tato obvinění odmítá.

SDÍLET
sinfin.digital