Heil Trump! Krajní pravice oslavila republikána zdviženými pravicemi

Info.cz

„Heil Trump, sláva našemu lidu, sláva vítězství.“ Takovými slovy oslavovala „alternativní pravice“ v americkém Washingtonu Trumpovo vítězství. Jde o další střípek do mozaiky nálad, které se šíří napříč Spojenými státy po zvolení republikánského kandidáta. Trump mezitím udržuje vyhrocené vztahy s hlavními médii – včera se s jejich zástupci setkal ve svém mrakodrapu a vše se údajně neslo ve vypjaté atmosféře. Dnes Trump oznámil, že zrušil rozhovor s The New York Times.

Předseda Institutu národní politiky Richard B. Spencer se na výročním sjezdu dostal se svým projevem na řadu až ve večerních hodinách, kdy už většina novinářů odešla. Reakce na jeho úvodní slova byla ale bouřlivá. Videozáznam z akce ukazuje, jak lidé v publiku zdvihají pravice po vzoru nacistického pozdravu, uvedl server The Atlantic.

Spencerovým snem je „nová společnost, etnický stát, který by byl místem pro setkávání všech Evropanů“. Své příznivce vyzval k „nenásilné etnické čistce“. Jeho řeč obsahovala antisemitské narážky. Mainstreamová média nazval termínem, který používali pro kritiku tisku nacisté – Lügenpresse. „Amerika byla až do minulé generace bílá země určená pro nás a naše potomky. Je to naše dílo, naše dědictví, patří nám,“ pronesl Spencer k publiku.

Smyčky na školách

V reakci na Trumpovo vítězství se po celých Spojených státech objevují incidenty spojené s rasovou nesnášenlivostí. A nevyhýbají se ani školám. Na jedné z michiganských středních škol se na záchodech objevila smyčka z provazu. Škola nezveřejnila, kdo za tím stojí. Uvedla pouze, že student se přiznal a byl vyloučen. „Postupujeme podle disciplinárních procesů a procedur,“ uvedl k tomu pro The Washington Post vychovatel školy Shawn Lewis-Lakin.

V prohlášení slíbil, že se vedení sejde se všemi žáky, kterým zdůrazní, že škola nebude tolerovat zastrašování, výhružky nebo šikanu. „Připomeneme našim studentům, že nevhodná slova nebo chování budou brány vážně a ponesou vážné následky,“ řekl.

sinfin.digital