Hráze v Houstonu nezvládají zadržovat vodu a přetékají. Město může smést několikametrová vlna

29. 08. 2017 • 16:59

Texaský Houston čelí bezprecedentnímu ohrožení. Nadále se potýká s následky bouře Harvey a katastrofálními záplavami. Pozornost se teď upíná k tamním rezervoárům a přehradám, které nezvládají přívaly vody zadržovat a začínají přetékat. Upozornila na to BBC.

Jedna přehrada už dosáhla maximální naplněnosti, druhá se k tomuto stavu blíží. Pokud by došlo k vylití vody, zaplavila by voda celé čtvrti města. Připravují se další evakuace.

Přehrady Addcks a Barker západně od centra města fungují jako rezervoáry chránící mnohamilionovou metropoli dlouhé desítky let. Debata o jejich kondici se vede dlouhodobě, přičemž jeden tábor tvrdí, že vodní díla nejsou v dostačujícím stavu. Druhá strana jejich funkčnost hájí. 

„Déle než 60 let přehrady brání povodňovým škodám za bezmála pět miliard dolarů tím, že brání vodě, aby nekontrolovatelně tekla do Buffalo Bayou (hlavní tok do Houstonu). Nicméně vodní díla, která kdysi stála v prázdnotě venkova, jsou na svých limitech, z velké části kvůli populaci a zástavbě, která se teď nalézá v jejich okolí,“ stojí v pět let starém článku z místního Houston Press.

Ve stejném textu také odborník popisuje, že v případě rozlití přehrad by se na město mohla valit devítimetrová vlna. „Dělal jsem si malou analýzu, a pokud by přehrady selhaly, došlo by na 500letou vodu,“ uvedl tehdy Lawrence Dunbar.

Záplavy se kromě Texasu začínají pozvolna rozšiřovat i do sousední Louisiany. Potvrzeno je zatím devět obětí. Desetitisíce lidí musely opustit své domovy.

Dosud spadlo na některých místech rekordních 75 centimetrů vody, což je hodnota, která by podle meteorologů mohla nakonec být i dvojnásobná.