Hromadný exodus: Z obsazeného Kirkúku uprchlo asi 100 tisíc Kurdů

Ze sevoriráckého Kirkúku, z něhož irácké síly začátkem týdne vytlačily kurdské pešmergy, uprchlo asi 100 000 Kurdů. Většina z nich zamířila do metropole autonomního Kurdistánu Irbílu a do Sulajmáníje. S odkazem na dnešní sdělení představitele Kurdistánské regionální vlády (KRG) o tom informovala agentura Reuters.

Kurdové ve své autonomii a v několika sporných regionech se v referendu z 25. září vyslovili pro nezávislost těchto oblastí. Bagdád ale referendum označil za protiústavní a následně zavedl proti kurdské autonomii různá sankční opatření, včetně rušení letů. Irácké síly nakonec začátkem týdne převzaly kontrolu nad Kirkúkem, okolními ropnými poli a dalšími spornými regiony, kde se hlasovalo. Právě ropná provincie Kirkúk, která netvoří součást autonomie a kde se přesto v referendu hlasovalo, byla středobodem sporu mezi autonomním Kurdistánem a centrální vládou.

„Nikdo nedokáže pochopit, co se stalo.“ Kurdové jsou ze snadného obsazení Kirkúku zmatení

V Irbílu a v Sulajmáníji našlo tento týden útočiště asi 18 000 rodin, řekl guvernér Irbílu Navzád Hádí. Jeden z jeho poradců následně Reuters sdělil, že jde o zhruba 100 000 lidí.

Bezprostředně poté, co Kirkúk obsadily irácké síly, se hovořilo o tom, že město opustilo několik tisíc Kurdů, zatímco turkmenská a arabská část populace oslavovala krok Bagdádu. Svědci na místě však uvedli, že se mnozí obyvatelé Kirkúku už v úterý vrátili zpět.

SDÍLET
sinfin.digital