Hrozivé plány střelce z Vegas: Chystal si výhled na další festivaly. „Musel mít komplice,“ věří policie

Střelec z Las Vegas Stephen Paddock možná zvažoval i útoky na dva jiné festivaly než byl ten, na němž zabil 58 lidí a přes 500 dalších zranil. Podle úřadů si najal pokoje s výhledem na hudební přehlídky v Las Vegas a Chicagu, které navštěvují desetitisíce lidí, informovala agentura AP. Podle policie rovněž zřejmě plánoval po svém činu uprchnout. Nakonec však před příchodem policie spáchal sebevraždu. Jeho motiv stále zůstává nejasný.

Vyšetřovatelé pokoušející se zmapovat Paddockovy přípravy na nejtragičtější masovou střelbu v dějinách USA podle AP zjistili, že měl zamluvený pokoj s výhledem na známý chicagský festival Lollapalooza. Podle nejmenovaného zdroje blízkého vyšetřování si jej rezervoval pouze na jediný srpnový víkend, kdy se přehlídka, každoročně lákající statisíce lidí, konala. Není však zcela jasné, zda vůbec do Chicaga ze svého několik tisíc kilometrů vzdáleného domova u Las Vegas dorazil.

Jak zajistit, aby se Vegas neopakovalo jinde? Pomoci může lepší výběr místa i zabezpečení

Podle lasvegaského šerifa Josepha Lombarda si pronajal i další pokoj s výhledem na festival - tentokrát alternativní hudby - Life is Beautiful. Ten se ve městě kasin konal o týden dříve než přehlídka country hudby Route 91 Harvest, na níž z 32. patra hotelu Mandalay Bay nakonec zaútočil.

Lombardo rovněž řekl, že policie má důkazy, že hodlal po činu uprchnout. Vyšetřovatelé se rovněž domnívají, že měl komplice.

„Myslíte si, že to všechno mohl uskutečnit sám?“ zeptal se Lombardo novinářů na tiskové konferenci. Poukázal na více než čtyři desítky zbraní, které Paddock nashromáždil, a na výbušniny nalezené v jeho autě. „Vede to k předpokladu, že v určitém stadiu mu někdo pomáhal,“ dodal.

Vrah z Las Vegas byl nevrlý morous. Co ho k masakru vedlo? Záhadu může rozluštit jeho přítelkyně

Podle Lombarda důkazy nasvědčují tomu, že čtyřiašedesátiletý penzionovaný účetní, gambler a milionářský důchodce plánoval svůj hrůzný čin přežít. Podrobnosti ale šerif nesdělil.

Místní list Las Vegas Review Journal s odvoláním na vyšetřovatele napsal, že Paddock během palby, která trvala přibližně deset minut, mířil i na velké nádrže s palivem pro letadla, které se nacházejí asi 300 metrů od festivalového stadionu. Do jedné z nádrží údajně udělaly kulky dvě díry, avšak žádnou zásadní škodu nezpůsobily.

První pohled do pokoje smrti ve Vegas. Střelec tam tahal zbraně několik dní, pálit mohl ze dvou úhlů

Motiv krveprolití vyšetřovatelé zatím neznají. AP napsala, že Paddock vedl velmi uzavřený život - neměl téměř žádné blízké přátele, nebyl aktivní na sociálních sítích a neměl ani žádné další výraznější vazby na okolní svět. Nikdo ho patrně dobře neznal a ti, kteří ho znali, netušili, že by mohl být něčeho podobného schopen. Většina jiných masových vrahů po sobě zanechá mnoho vodítek, které policistům umožní rychle zjistit, co je vedlo k násilí.

O Paddockově plánu údajně nevěděla ani jeho partnerka, dvaašedesátiletá Marilou Danleyová, která v době masakru pobývala na Filipínách. Médiím po svém advokátovi vzkázala, že nejevil žádné sklony k násilí a že neměla ponětí, že by shromažďoval takové množství zbraní.

SDÍLET
sinfin.digital